Keď parlament na jar 2017 zrušil Mečiarove amnestie, na chvíľu to v spoločnosti vyvolalo dojem, že by mohlo prísť zadosťučinenie a vyrovnanie sa s traumatickou minulosťou 90. rokov. Takmer tri roky potom je jasné, že očakávania boli prehnané.

Amnestie, ktoré svojho času zabránili doriešeniu zavlečenia Michala Kováča mladšieho do cudziny či potrestanie vinníkov zmareného referenda z roku 1997, síce už neplatia, no súdy napriek tomu nekonajú. Zasekli sa na posudzovaní toho, či boli Mečiarove amnestie zrušené legálne alebo nie. Výrok Ústavného súdu, že amnestie sú skutočne zrušené, nestačí.

Otázka do Luxemburgu

Únos prezidentovho syna Michala Kováča z leta 1995 je detailne vyšetrený. Páchatelia sú vypátraní, obžaloba je spísaná a súd ju má na stole. Žiaden trestný senát sa jej však nemohol venovať k tomu, že expremiér Vladimír Mečiar ako zastupujúci prezident udelil obžalovaným amnestie.

Keď konečne pred takmer troma rokmi politici spravodlivosti rozviazali ruky, ukázalo sa, aké komplikované potrestanie vinníkov v skutočnosti bude.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa