Kauza výstavby továrne na vakcíny neďaleko Malaciek siaha k firme blízkej bývalému pokladníkovi SDKÚ-DS Igorovi Kucejovi, píšu dnes Hospodárske noviny (HN). Podľa denníka má továreň na vakcíny dve časti – hlavný areál v Malackách a priestory v Slovenskej akadémii vied (SAV). Práve výstavbu časti v SAV dostala na starosť firma Bau3Mex Jozefa Kopernického, ktorý s I. Kucejom podniká, zistil denník. Na zvláštne okolnosti súvisiace s výstavbou fabriky v Malackách upozornil v máji týždenník TREND.

„Túto firmu obstarávala Správa štátnych hmotných rezerv, lebo za celý tento projekt zodpovedali oni,“ povedal HN šéf akadémie Jaromír Pastorek. Bau3mex podľa J. Pastoreka už dostal 200-tisíc eur a 160-tisíc má ešte zinkasovať. J. Kopernický a I. Kucej sa k veci pre HN vyjadriť nechceli s odôvodnením, že Bau3Mex v Malackách nestavia. Prestavba v SAV podľa J. Pastoreka ďalej beží. Celkovo má továreň na vakcíny stáť 24 miliónov eur.

O výstavbe pavilónu na výrobu vakcín v aktuálnej lokalite rozhodlo bývalé vedenie na čele so Správou štátnych hmotných rezerv s Evou Hrinkovou. Otázniky pritom vyvoláva viacero faktov, napríklad prečo sa správa rozhodla postaviť továreň pri Malackách na pozemku za vyše 450-tisíc eur, keď mala k dispozícii vhodný pozemok v Šarišských Michaľanoch za jedno euro.

O zmene lokality rozhodla komisia. „Malacky nám vyšli ako najvýhodnejšie,“ povedala HN členka komisie Silvána Hrušková. V komisii sedel aj Ján Koritko, ktorý je obvinený v kauze platinových sitiek. V správe komisie sa podľa novín nachádzajú zavádzajúce údaje, napríklad, že pozemok v Šariškých MIchaľanoch je na predaj za 30 eur za meter štvorcový.

Predseda vlády Robert Fico pripustil viaceré varianty riešenia prípadu, napríklad hľadanie budúceho prevádzkovateľa, najhoršou by bolo ukončenie projektu pre už preinvestované peniaze. Vláda má o tom rozhodnúť do dvoch týždňov. Súčasné vedenie Správy štátnych hmotných rezerv podľa riaditeľa Kajetána Kičuru zvažuje podanie trestného oznámenia. „Ak budú zistenia, ktoré by mohli nasvedčovať, že boli spáchané trestné činy, či už podvodu, bezdôvodného obohatenia alebo korupcie,“ vyhlásil pre HN.

Kauza vakcíny siaha k expokladníkovi SDKÚ-DS

Zdroj: Maňo Štrauch

Foto - Maňo Štrauch