Šéfka centra sociálnych služieb Privilégium Štepánka Mádlová nezatajila daňový dlh voči štátu vedome a žiadosť zariadenia o dotáciu od štátu preto nemožno považovať za subvenčný podvod.

Myslí si to Okresný súd Bratislava I, ktorý dnes Š. Mádlovú oslobodil spod obžaloby. Podľa obhajcu obžalovaná konala v dobrej viere a z neznalosti, pretože vraj nemá znalosti z ekonomiky.

Š. Mádlová je členkou strany Smer a pozná sa aj s ministerkou práce Vierou Tomanovou, ktorej rezort dotáciu vo výške 66,4 tisíca eur poskytol. Súd zdôvodnil svoje rozhodnutie aj tým, že projekt na nákup polohovateľných postelí a nočných stolíkov pre zdravotne ťažko postihnutých bol potrebný.

Podobne obhajoval premiér Robert Fico ministerku V. Tomanovú, ktorej ministerské kreslo sa po prepuknutí kauzy zatriaslo. Ministerka totiž pred nástupom do funkcie pre Privilégium pracovala. Podľa premiéra išla dotácia pre chudákov.

Pochybnosti vyvolával aj dlh Privilégia na odvodoch voči Sociálnej poisťovni, ktorý sa v roku 2007 vyšplhal na 564-tisíc eur. Spoločnosť sa dostala do exekúcie, no rada riaditeľov Sociálnej poisťovne ju zastavila.

Rozsudok súdu ešte nie je právoplatný. Podľa Radovana Palu z advokátskej kancelárie kancelárie e|n|w|c sa úmysel spáchania trestného činu v takýchto prípadoch dokazuje ťažko a obhajoba to využila. „Tu sa dostávame k otázke trestnej zodpovednosti právnických osôb, pri ktorej by k podobným rozsudkom nemohlo dôjsť,“ hovorí R. Pala. Myslí si tiež, že ak rozsudok potvrdí vyššia súdna inštancia, bude to precedens do budúcnosti, na ktorý sa obžalovaní zo subvenčného podvodu môžu pri obhajobe odvolávať.

Ilustračné foto na titulke - Flickr.com