Senát Okresného súdu Bratislava I oslobodil podnikateľa Mariana Kočnera spod obžaloby v kauze motáky. Podľa súdu skutok nebol trestným činom, uviedol portál slovensko.hnonline.sk.

Predtým senát okresného súdu ukončil dokazovanie v procese s obžalovaným podnikateľom M. Kočnerom v kauze motákov. Zároveň dal možnosť obžalobe aj obhajobe predniesť záverečné reči. 

Prokurátor  žiadal pre obžalovaného M. Kočnera v kauze motákov súhrnný trest 22 rokov, v ktorom by bol zahrnutý aj pôvodný 19-ročný trest za falšovanie zmeniek, pripomína HN.

Spochybnili dôveryhodnosť svedka

Obhajoba M. Kočnera navrhla pred ukončením dokazovania vypočuť ešte bývalého šéfa kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovíta Makóa.

Podľa nej Makó v zápisnici uvádzal skutočnosti, ktoré znižujú významným spôsobom dôveryhodnosť svedka, exsiskára Petra Tótha. Ten svedčil proti M. Kočnerovi a orgánom činným v trestnom konaní na jeseň 2018 odovzdal motáky.

Súd návrh odmietol

Súd návrh na vypočutie svedka odmietol a vyhlásil dokazovanie za ukončené. Zároveň pristúpil k záverečným rečiam.

OS Bratislava I v júni rozhodol, že sa bude obžaloba voči M. Kočnerovi v tejto kauze posudzovať ako zločin krivej výpovede a krivej prísahy v štádiu prípravy. Pôvodne prokuratúra navrhovala prijať obžalobu zo zločinu marenia spravodlivosti v štádiu pokusu.

M. Kočner mal písomné pokyny tvz. motáky posielať prostredníctvom svojich advokátov, keď bol vo väzbe pre kauzu zmeniek TV Markíza.

Cez takúto korešpondenciu sa mal snažiť ovplyvňovať viaceré osoby, aby bol prepustený z väzby a zmenila sa výpoveď v kauze zmeniek.

Hlavné pojednávanie v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku, 15. januára 2020. Na snímke svedok Peter Tóth. FOTO TASR - Michal Svítok
Neprehliadnite

Tóth tvrdí, že dostával cez advokáta motáky od Kočnera. Ten to popiera: „Mal vtedy dovolenku“