Za čias Sovietskeho zväzu bol v Rige vplyvným mužom. Aleksandrs Guľpe pôsobil ako riaditeľ lotyšskej pobočky sovietskej štátnej kancelárie cestovného ruchu Sputnik a bol komsomolským funkcionárom.

Na Slovensku sa objavil v prípade známeho karuselu z východu, o ktorom podrobne vypovedal jeden z jeho hlavných členov, prešovský právnik Milan Chovanec. Pri podvodoch s DPH mali slovenskí podnikatelia v spolupráci so zahraničnými firmami obrať štát o najmenej 75 miliónov eur. Kšefty s vratkami robili roky, podľa Chovanca vďaka kontaktom a úplatkom na úradoch aj v politike, menoval stranu Smer. Centrom bola Chovancova firma TTC.

Keď slovenský právnik “zaspieval”, odkryl rozsiahlu zahraničnú sieť v Česku, Rakúsku, ale aj napríklad Lotyšsku. TREND sa v spolupráci s investigatívnym tímom Novaja gazeta Baltija pozrel na lotyšský článok údajného reťazca.

Biznis so zlatom

Aleksandra Nikolajeviča Guľpeho, ako sa nazýva Aleksandrs Guľpe v ruštine, v Lotyšsku dobre poznajú a rešpektujú. Kolegovia z branže z cestovného ruchu pre Novaja gazeta Balitija spomínajú, že ho stretli vlani na jednej z tradičných a legendárnych schôdzí bývalých vodcov Komsomolu, kde rozprával o svojej vášni pre luxusné hodinky a antikvariát. Podľa spomienok bývalých komsomolcov bol kedysi straníckym tajomníkom Centrálneho komitétu Komsomolu.

Po obnovení nezávislosti Lotyšska zakladal lotyšsko-ruskú spoločnosť Pavadonis (v lotyštine Sputnik) a pripojil sa k Demokratickej strane Saimnieks. Bol členom predstavenstva akciovej spoločnosti Starptautiska Turisma Serviss, v ktorej sedeli ďalší „komsomoľci“ s napojením na Moskvu či ruských podnikateľov. Napríklad Ivars Preditits, niekdajší prvý tajomník Centrálneho komitétu Komsomolu. V súčasnosti je v Lotyšsku trestne stíhaný pre spreneveru v banke, ktorú riadil.

Od roku 2007 sa meno Guľpe v lotyšskom obchodnom registri neobjavuje, zato sa o rok neskôr zjavilo v slovenskom. Stal sa konateľom spoločnosti AA Gold Company, ktorá mala v predmete podnikania obchodovanie so zlatom. Na jej čele stál do roku 2010, keď bola prevedená na offshore spoločnosť z Dubaja.

Čo je v spise

Keď Chovanec začal pred vyšetrovateľom rozprávať, opísal aj biznis so zlatom. Najskôr zlato „točili“ cez hranice a fingovanými obchodmi si pýtali nadmerné odpočty DPH. Pri prvom skúšobnom nákupe dodala zlato česká firma, ktorá ho kúpila v Rakúsku, tovar pretiekol cez dve ďalšie slovenské spoločnosti a skončil znovu v tej istej rakúskej mincovni.

Kauza DPH: Ako sa lotyšský zlatník ocitol v slovenskom karuseli

Milan Chovanec po dohode s vyšetrovateľom začal svedčiť. Zdroj: Korzár / Michal Frank

Potom mal Chovanca zlatník Guľpe zoznámiť s majiteľmi lotyšskej spoločnosti AMG Eksports. Právnik vypovedal, ako jeho TTC vystavila Lotyšom predfaktúru, za ktorú nakúpili zlato, fyzicky ho previezli do bratislavského hotela Devín a potom ho predali späť do rakúskej mincovne. V roku 2007 tak zlato putovalo cez hranice, urobilo kruh a vrátilo sa k dodávateľovi. „Tento obchod sa nám zdal o ničom. Navyše sme sa obávali, že počas prepravy tovaru nás niekto prepadne,“ hovoril M. Chovanec.

O využití zlata v schémach daňových podvodov diskutovali podľa neho všetci otvorene, strany sa dohodli na možnosti platiť za tovar v hotovosti a dodávať doklady, ktoré by mohli potom využiť v hocijakej spoločnosti na Slovensku na zníženie DPH. Neskôr sa rozhodli drahé kovy fyzicky nenakupovať a podľa Chovanca boli ďalšie transakcie celkom fiktívne. V septembri 2009 sa podľa výpovede Chovanec rozhodol vynechať zo systému Guľpeho a firmu AA Gold, ktorú zastupoval a obchodovať priamo s AMG Eksports.

Rozhodnutia súdov

Polícia prípad vyšetruje roky, podľa jej vyjadrenia aj preto, že čaká na informácie a spoluprácu zo zahraničia. Hovorkyňa lotyšskej prokuratúry Kristine Sutugina pre Novaja gazeta – Baltija povedala, že slovenská strana sa zatiaľ na Guľpeho nepýtala. Samotný Guľpe reagoval na svoju údajnú úlohu v podvodnom reťazci krátko: „So svojimi právnikmi pripravujem žalobu pre krivé obvinenie.“

Meno lotyšského zlatníka sa však spomína aj v rozsudkoch slovenských súdov. 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa