Aktualizované o 20:10 o konečné výsledky. Výrazná väčšina Írov sa v piatkovom referende vyslovila za uzákonenie homosexuálnych sobášov. Pre manželstvo osôb rovnakého pohlavia hlasovalo 62,1 percenta voličov. Vyplýva to z oficiálnych výsledkov hlasovania, ktoré boli oznámené v sobotu večer. Írsko sa tak stalo prvou krajinou na svete, kde boli takéto zväzky uzákonené v plebiscite. Celková účasť bola 60,5 percenta. 

So sčítaním hlasov sa v Írsku začalo v sobotu ráno. Hoci posledné prieskumy tesne pred hlasovaním ukazovali miernu prevahu tých, ktorí sobáše osôb rovnakého pohlavia podporia, analytici upozorňovali na to, že v silne katolíckom Írsku stále existuje možnosť, že nakoniec zvíťazia zástancovia tradičnej definície manželstva. To sa ale nakoniec nestalo.

„Sme prvou krajinou na svete, ktorá do ústavy votká rovnosť sobášov a urobí to na základe ľudového hlasovania. Sme pre zvyšok sveta majákom slobody a rovnosti. Môžeme na seba byť ako Íri veľmi pyšní,“ povedal L. Varadkar, ktorý na začiatku kampane presadzujúce homosexuálne sobáše verejne priznal, že je gay.

„Myslím, že je to vyhrané. Videl som, ako otvárajú urny, a to v nijako nevybočujúcich oblastiach, kde by ste nečakali prevahu liberálov, a hlasovalo sa tam jednoznačne pre Áno,“ povedal agentúre Reuters Aodhán Ó Ríordáin, ktorý má na ministerstve spravodlivosti vedenom Frances Fitzgerald na starosti agendu rovnakých príležitostí.

Aj John Murray z katolíckej organizácie Iona Institute, ktorý viedol kampaň proti manželstvu homosexuálov, povedal agentúre Reuters, že sa pripravuje na pravdepodobnú porážku.

Homosexuálne sobáše pred referendom podporili všetky hlavné írske politické strany. Účasť v referende bola podľa írskych médií vysoká, okolo 65 percent. Do krajiny sa špeciálne kvôli hlasovania v referende vrátilo aj veľké množstvo prevažne mladých ľudí, ktorí žijú v zahraničí.

Centrom diania bude v sobotu dublinský hrad, ktorý je volebným centrom a kde je aj rozsiahle tlačové centrum pre novinárov. Vyhlásenie výsledkov tam budú môcť sledovať aj dve tisícky občanov, ohlásila podľa denníka The Irish Times vláda.

Írsko spolu s Maltou a Poľskom patrí k tradičným katolíckym baštám v Európe, za posledných 20 rokov ale v uznávaní práv homosexuálov urobilo značný pokrok.

Veľkým prelomom bol rok 1993, kedy krajina zrušila zákon z 19. storočia, ktorý zakazoval sexuálne styky medzi mužmi.

Od roku 2011 môžu osoby rovnakého pohlavia uzatvárať registrované partnerstvá, ktorá v otázke dedičstva či daní zaručujú právnu rovnosť s tradičnými manželskými zväzkami. Ak by Íri v referende odsúhlasili homosexuálne sobáše, stalo by sa Írsko prvou krajinou na svete, kde by boli také zväzky uzákonené v plebiscite.