Nespornou výhodou novely katastrálneho zákona je podľa advokátskej kancelárie Relevans skrátenie lehôt pri záznamových konaniach. Záložné právo sa vymaže z katastra do 5 dní a lehota 30 dní sa týka záznamu na základe elektronického formulára. Pozitívne je tiež to, že sa zrušila povinnosť predkladať geometrický plán.

Advokát Eduard Pajdlhauser ocenil tiež nové opatrenie predsedu Úradu geodézie kartografie a katastra Slovenskej republiky (ÚGKK SR) proti nečinnosti okresného úradu.

„Spočíva v tom, že ak je obava, že okresný úrad nedodrží zákonnú lehotu na vybavenie návrhu podľa katastrálneho zákona, predseda úradu môže rozhodnúť, že v určitých konaniach bude konať iný okresný úrad. Mal by ním byť taký, ktorý dodržiava zákonné lehoty na vybavenie návrhov.“

Ceny nehnuteľností

Doteraz sa v katastri evidovala iba cena poľnohospodárskych a lesných pozemkov. Reálna hodnota nehnuteľností sa teda dala zistiť len zo zmlúv uložených v zbierke listín. Po novom sa už v systéme katastra budú evidovať ceny všetkých nehnuteľností.  Nedostane sa však k nim hocikto. Prístup k cene bude mať len vlastník, ale aj napríklad súd, prokuratúra či polícia.

Skrátené lehoty

Skrátila sa lehota na výmaz záložného práva zo 60 na 5 dní. Od 1. októbra sa lehota na záznam pri využití elektronického formulára skrátila na 30 dní.

Menej aj viac dokladov

K zápisu dokončenej stavby do katastra je potrebné priložiť 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa