Katar by mohol presmerovať časť dodávok skvapalneného zemného plynu (LNG) do Európy, ak by konflikt medzi Ruskom a Ukrajinou narušil dodávky ruského plynu. Bude však na to potrebovať pomoc zo strany USA, konkrétne, aby Američania presvedčili súčasných odberateľov plynu z Kataru, aby s presmerovaním dodávok súhlasili. 

O plyne sa bude rokovať na najvyššej úrovni

Podľa jedného zo zdrojov budú o otázke dodávok LNG z Kataru do Európy rokovať na budúci týždeň vo Washingtone americký prezident Joe Biden a katarský emir šejk Tamím ibn Hamad as-Sání. Katar patrí k najväčším producentom LNG na svete a Washington sa na tento štát a ďalších veľkých producentov obrátil s cieľom zistiť, či by pomohli s dodávkami v prípade, že Rusko zaútočí na Ukrajinu a USA na Moskvu uvalia sankcie.

USA musia presviedčať

Zdroj uviedol, že Katar by mohol dodať do Európy časť voľného objemu zemného plynu. Nemá ho však veľa, keďže väčšina objemu suroviny je už zakontrahovaná v rámci dlhodobých zmlúv. „Bude potrebné, aby USA alebo ďalšie krajiny presvedčili veľkých odberateľov katarského plynu, aby v rámci krátkodobého riešenia problému uvoľnili surovinu pre Európu," informoval zdroj.

Export LNG bude rásť

V dlhodobejšom horizonte Katar počíta s výrazným rastom exportu LNG. S cieľom zaistenia energetickej bezpečnosti by však Európska únia mala zvážiť uzatvorenie dlhodobých kontraktov na LNG, aby sa vyhla budúcim výpadkom v dodávkach, dodal zdroj.

plyn
Neprehliadnite

Amerika pre konflikt na ukrajinskej hranici hľadá nových vývozcov plynu

Ďalšie dôležité správy