Garry Kasparov poskytol rozhovor nemeckému spravodajskému časopisu Spiegel, v ktorom hovorí, že „každý Rus, ktorý teraz žije v Rusku, je súčasťou vojnovej mašinérie" a žiada, aby tí, ktorí chcú stáť na správnej strane dejín, odišli.

Kasparov pre časopis ozrejmil, že proti Vladimirovi Putinovi bojoval dvadsať rokov. „Vždy som hovoril, že jeho režim sa nevyhnutne stane fašistickou hrozbou - nielen pre Rusko, nielen pre jeho susedov, ale pre celý svet. Bolo by pekné, keby si toto varovanie vzalo k srdcu čo najviac ľudí."

Na otázku Spiegelu, či tým, že je v zahraničí  (od roku 2013 žije v politickom exile), nie je v príliš pohodlnej pozícii, aby mohol klásť takéto požiadavky tým, ktorí ešte neopustili Rusko, odpovedal: „Toto je vojna. Buď ste na jednej, alebo na druhej strane frontu. Každý ruský občan vrátane mňa nesie kolektívnu zodpovednosť za túto vojnu, aj keď nie osobnú. Rusko je dnes fašistickou diktatúrou, ktorá, kým sa my tu rozprávame, pácha zločiny proti ľudskosti. A každý, kto teraz ešte žije v Rusku, je súčasťou tejto vojnovej mašinérie, či chce, alebo nechce."

Kasparov povedal, že Rusi, ktorí chcú dostať azyl inde, by mali najprv podpísať trojbodové vyhlásenie, v ktorom by priznali, že vojna je zločinná, Putinov režim nelegitímny a Ukrajina nedeliteľná. Dodal, že jej podpísaním by sa jednotlivec v Rusku vystavil trestnému stíhaniu v troch bodoch podľa zákonov, ktoré zaviedol Putin.

Päťdesiatdeväťročný šachový veľmajster uvádza zaujímavé tvrdenie, že Putin nikdy nehral šach, ale poker, a v geopolitickom pokri bol vynikajúci. Často hral so zlými kartami a vyhrával, pretože jeho súperi mu naleteli na blaf.

Ďalšie dôležité správy

Kasparov: Kritik z Kremľa na pohreb zo svojho exilu nepríde.
Neprehliadnite

Putinovu armádu na Ukrajine musia poraziť samotní Rusi, inej cesty niet, tvrdí Kasparov