Na krytí podvodov sa podľa dávnejšie medializovaných informácií mali podieľať aj šéfovia daňových úradov či zamestnanci daňovej centrály, spravidla nominovaní po politickej línii. Informácie, ktoré má TREND k dispozícii, hovoria o tom, že o podvodoch údajne mali vedieť aj krajský šéf Smeru, štátny tajomník rezortu vnútra, no i vtedajší minister financií Ján Počiatek a minister vnútra Robert Kaliňák.

Všetko ľudia, ktorí z popredných miest kandidátky Smer-SD kandidujú aj do marcových parlamentných volieb. Fakt, že sa vyšetrovanie výraznejšie nepohlo, tak neponúka oficiálnu odpoveď, do akej miery sú obvinenia, ktoré padli voči uvedeným osobám zo strany hlavného obvineného, relevantné.

Výpovede

Tvrdenia podozrivého, ktorý má na krku obvinenia zo závažných trestných činov, môžu vyvolávať pochybnosti o ich dôveryhodnosti. Viaceré z jeho výpovedí ale korešpondujú s telefonickou a sms komunikáciou, ktorú polícia pri jeho odpočúvaní zaznamenala roky dopredu.

TREND oslovil s otázkami i oboch spomínaných ministrov. Ján Počiatek, ktorý toto volebné obdobie vedie rezort dopravy, uviedol, že ho nikdy nekontaktovali, aby v prospech firiem zapojených do karuselového podvodu niečo vybavil.  Šéf rezortu vnútra Robert Kaliňák rovnako informácie zo spisu odmietol.

„Nikdy som sa s tými ľuďmi nestretol a ani ich nepoznám. Je nutné si uvedomiť, že v tomto prípade sa obvineniami oháňa pán Milan Ch., ktorý je sám obvinený,“ reagoval. Tiež poukázal na skutočnosť, že polícia začala stíhať podvodníkov v súvislosti s nadmernými odpočtami DPH počas jeho pôsobenia na ministerstve vnútra.

Neštandardne už od začiatku

Tatra Trade Corporation, srdce celého DPH karuselu, vznikla v roku 2002. Od začiatku mala dvoch spoločníkov - holandskú firmu a Milana Chovanca. Firma skončila vlani v novembri v konkurze. Na návrh Daňového úradu Bratislava ako najväčšieho veriteľa.

Podľa posledného zoznamu daňových dlžníkov sa výška daňového dlhu firmy ku koncu roka 2014 vyšplhala nad 33 miliónov eur. Podľa odborníka pritom mala skončiť v konkurze o niekoľko rokov skôr.

Peter Pašek, riaditeľ poradenskej spoločnosti Accace upozorňuje, že firma napriek tomu, že podľa obchodného registra stále existuje, má v registri účtovných závierok poslednú závierku za rok 2010. „Spoločnosť má vysoké záporné vlastné imanie, teda otázkou je, či už na ňu dávno nemal byť vyhlásený konkurz,“ hodnotí.

Dodáva tiež, že firma mala obrovské záväzky z obchodného styku, skoro 200 miliónov eur a k tomu zaujímavý nepomer k daňovým pohľadávkam, rádovo v desaťtisícoch eur. „Na prvý pohľad to vyzerá ako by spoločnosť nevykazovala žiadne vysoké daňové povinnosti, ale súčasne ani vysoké nadmerné odpočty DPH. A ak nejaké vykázala v minulosti, boli jej zo strany daňových úradov vrátené,“ uzatvára daňový odborník.

Podľa portálu Finstat.sk TTC v roku 2010 zvýšila predošlú stratu z -13,4-tisíc eur na -31,3 milióna a tržby jej klesli o 84 % - na 18,5 milióna eur. Rok predtým presahovali 116 miliónov.

Podobne vysoké tržby dosahujú v slovenských podmienkach stredne veľké firmy zamestnávajúce 500 až tisíc zamestnancov. Na rozdiel od nich, TTC sídli od roku 2008 na adrese v nenápadnej budove v bratislavskej mestskej časti Ružinov. Na rovnakej adrese sídli množstvo ďalších firiem, často len s vizitkou na schránke vedľa recepcie.

Eseročka pôvodne zo Šarišských Sokoloviec sa od svojho vzniku v apríli 2002 prvých šesť rokov sťahovala štyrikrát, až skončila v hlavnom meste. Holandský spoločník TTC figuroval podľa portálu Finstat.sk istý čas aj v orgánoch The Real Parket Production Associates s.r.o., ktorej názov možno v preklade uviesť ako Spoločníci reálnej parketovej výroby.

Táto firma vznikla len v roku 2010 a už nasledujúci rok sa ocitla v likvidácii. Za rok stihla ale vyprodukovať tržby vyše 71-tisíc eur, ale zároveň aj stratu 88-tisíc.

Viac o politickom krytí miliónového daňového podvodu čítajte aj v aktuálnom TRENDE 4 / 2016, ktorý je v predaji od 28. januára 2016.

V karuselových podvodoch s DPH sa ocitli aj ministri Kaliňák a Počiatek

TREND 4/2016