Konzorcium Kapsch obvinilo Národnú diaľničnú spoločnosť z porušenia zákona pri verejnej súťaži o elektronické mýto.

Dôvodom je neprehľadné vyradenie troch uchádzačov z tendra kvôli technickým nedostatkom v ich ponukách, ktoré diaľničná spoločnosť odmietla bližšie špecifikovať. Podľa zástupcov konzorcia bola súťaž dopredu vyhlásená pre jedného uchádzača - neoficiálneho víťaza tendra, skupinu SanToll.

„Predstavitelia Národnej diaľničnej spoločnosti povedali, že náš materiál nevyhovuje ich predstavám, ale doteraz neuviedli detaily, čo presne im prekáža. Myslíme si, že naše zamietnutie posúdili ľudia, ktorý našu ponuku vôbec nečítali, alebo jej nerozumeli,“ povedal Erwin Toplak, člen predstavenstva rakúskej spoločnosti Kapsch TrafficCom, zastúpenej v konzorciu Kapsch. Podľa neho chybné kroky štátnej firmy pri verejnom obstarávaní môžu mať za následok zrušenie tendra.

Národná diaľničná spoločnosť vylúčila postupne z tendra skupiny Tossy, Slovakpass a Kapsch, všetky pre údajné technické chyby v ponukách. Vo verejnej súťaži ostalo iba konzorcium SanToll, ktoré sa tak stalo neoficiálnym víťazom.

E. Toplak si myslí, že celý tender bol vyhlásený špeciálne v prospech víťazného uchádzača. Už pred jeho vyhlásením sa podľa predstaviteľa Kapsch TrafficCom objavili v kuloároch šumy, že jeho víťazom by sa mala stať spoločnosť Siemens. Tá bola pôvodne členom konzorcia Satways, ktoré sa však krátko pred predložením ponúk rozhodlo svoj návrh stiahnuť. Následne sa Siemens presunul do konzorcia SanToll, ktoré po vylúčení ostatných účastníkov ostalo v tendri ako jediné.

Predseda spoločnosti Georg Kapsch povedal, že cenová ponuka SanTollu ako jediná prevyšovala požiadavky Národnej diaľničnej spoločnosti a preto by skupina nemala vyjsť zo súťaže ako víťaz. "Táto skutočnosť by mohla byť právnym dôvodom na zrušenie tendra," vyhlásil.

Národná diaľničná spoločnosť informácie o tendre počas jeho priebehu neposkytuje. Námietky voči vylúčeniu z tendra na výber mýta predložili všetky tri konzorciá na Úrad pre verejné obstarávanie koncom mája tohto roka. Výsledky by mala odborná komisia úradu zverejniť koncom júna.

V prípade, že úrad zamietne námietku troch konzorcií proti vyradeniu z tendra, neplánujú sa zástupcovia spoločnosti Kapsch TrafficCom odvolávať na súde. „Ak Úrad pre verejné obstarávanie nevyhovie vylúčeným konzorciám, očakávame, že do prípadu zasiahne ministerstvo dopravy, alebo súdnictvo. Ak tieto orgány nebudú konať, bude to pre nás signál, že niektorý druh biznisu nie je na Slovensku výhodný,“ uzavrel Toplak.

Kapsch: NDS postupovala pri tendri nezákonne