Nemecký minister financií Olaf Scholz čelil v pondelok (20. 9.) otázkam poslancov z finančného výboru v spojitosti s vyšetrovaním Centra pre vyšetrovanie finančných transakcií (FIU), ktoré jeho ministerstvo riadi. Informovala o tom agentúra AP.

Prokuratúra v meste Osnabrück ešte 9. septembra na ministerstvách financií a spravodlivosti vykonala razie a zadržala dokumenty. Prokuratúra vo vyhlásení uviedla, že FIU preveruje od roku 2020. Dôvodom je skutočnosť, že táto inštitúcia neposkytla polícii a súdom bankové správy týkajúce sa možného prania špinavých peňazí.

Išlo o nahlásené podozrivé platby do Afriky vo výške viac ako milión eur, ktoré mohli súvisieť s obchodovaním so zbraňami, drogami a financovaním terorizmu. FIU tieto varovania ignorovala a informácie neposkytla orgánom činným v trestnom konaní.

Centrum pre vyšetrovanie finančných transakcií je súčasťou nemeckej colnej správy, ktorú riadi ministerstvo financií pod vedením Scholza, kandidáta Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD) na nového spolkového kancelára. Rezort financií vo vyhlásení uviedol, že vyšetrovanie podporuje, a zdôraznil, že podozrenia z nezákonného konania sa netýkajú jeho zamestnancov.

Protivníci poukazujú aj na ďalšie skutočnosti, ktoré nastali počas Scholzovho pôsobenia, vrátane kolapsu nemeckej platobnej spoločnosti Wirecard, píše AP.

Scholz sa v nedeľu večer spolu s ďalšími dvoma kandidátmi na post nemeckého kancelára zúčastnil na záverečnej zo série televíznych debát pred voľbami, ktoré sa uskutočnia 26. septembra. Podľa bleskového prieskumu agentúry Forsa väčšina divákov (42 percent) považovala za víťaza záverečnej televíznej debaty — tak ako dvoch predchádzajúcich — kandidáta SPD Scholza.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová (vpravo) a nemecký minister financií  Olaf Scholz
Neprehliadnite

Angelu Merkelovú by mohol vystriedať pokojný Olaf Scholz