Kanadský prevádzkovateľ obchodov Alimentation Couche-Tard sa obrátil na francúzsky maloobchodný reťazec Carrefour s ponukou začať rokovania o fúzii. Krok kanadskej firmy posunul akcie najväčšieho európskeho maloobchodného reťazca v stredu nahor zhruba o takmer 14 percent, aj keď nie je isté, či diskusie povedú k nejakej dohode alebo transakcii.

KK40 Calais - Nákladné auto sa naloďuje na prvý trajekt smerujúci do Británie 1. januára 2021 vo francúzskom Calais. Po definitívnom odchode Británie z Európskej únie bude najväčšou výzvou pre francúzske prístavné mesto Calais zvládnutie pandémie nového koronavírusu. Povedal to v piatok šéf prístavu v Calais Jean-Marc Puissesseau, podľa ktorého prístav prišiel v dôsledku koronakrízy o desiatky miliónov eur. FOTO TASR/AP
A lorry boards the first ferry heading to Britain after Brexit, Friday Jan.1
Neprehliadnite

Francúzskym obchodom M&S krátko po brexite došli sendviče a šaláty

Couche-Tard, ktorá vo svete kontroluje zhruba 14-tisíc menších obchodov, z toho 9 200 v Severnej Amerike, by spojením s Carrefourom výrazne posilnila svoje pozície na európskom trhu. Trhová kapitalizácia francúzskej maloobchodnej siete, ktorá zamestnáva vo svete približne 320-tisíc ľudí, predstavovala na záver utorkového obchodovania 12,64 miliardy eur. V prípade kanadskej spoločnosti so zhruba 130-tisíc zamestnancami dosiahla trhová kapitalizácia 37 miliárd USD.

Carrefour označil prístup kanadskej spoločnosti za „priateľský," pričom dodal, že rokovania sú iba predbežné. Napriek tomu akcie Carrefouru vzrástli v stredu okolo poludnia o 13,6 percenta na 17,53 eur/akcia.