Zákonodarcovia tak otvorili cestu k úplnej legalizácii marihuany, ktorá by mala v Kanade vstúpiť do platnosti v septembri tohto roka. Použitie marihuany na lekárske účely bolo v krajine povolené už v roku 2001.

Kanada sa tak stane prvou z krajín G7, ktorá marihuanu zlegalizuje. Legalizácia rekreačného používania marihuany bola súčasťou úspešnej volebnej kampane liberálov kanadského premiéra Justina Trudeaua v roku 2015.

„Pre naše deti bolo príliš ľahké dostať sa k marihuane a pre zločincov profitovať. Dnes to zmeníme. Náš plán legalizovať a regulovať marihuanu práve prešiel v Senáte,“ napísal J. Trudeau na sociálnej sieti Twitter.

Zákon povoľuje jednotlivcom vo veku od 18 rokov pestovať štyri rastliny marihuany vo vlastnom domove na osobné použitie a určuje hranicu množstva držby na 30 gramov sušenej rastliny.

Obsah jednej marihuanovej cigarety je podľa súdnych znalcov všeobecne zhruba od pol do jedného gramu vysušeného rastlinného materiálu. Schválenú legislatívu ešte musí podpísať generálna guvernérka Kanady Julie Payetteová, aby sa oficiálne stal zákonom, pripomína agentúra DPA.