Kanada v utorok ohlásila rozšírenie svojho sankčného zoznamu voči Rusku. Pridala naň údajnú priateľku ruského prezidenta Vladimira Putina, 21 ruských predstaviteľov a štyri finančné inštitúcie, informuje agentúra AFP.

Ruská banka aj správcovské spoločnosti

,,Zameriavame sa na banky, oligarchov blízkych Putinovmu režimu, ako aj, neviem ako ju nazvať, jeho partnerku," povedala novinárom v Ottawe kanadská ministerka zahraničných vecí Mélanie Jolyová. Podľa AFP tým myslela niekdajšiu gymnastku Alinu Kabajevovú.

Tá má v Kanade, rovnako ako aj ďalší sankcionovaní jednotlivci, zmrazené aktíva a do tejto krajiny má tiež zakázaný vstup. Okrem nej bola na sankčný zoznam pridaná napríklad aj Ruská poľnohospodárska banka, banka Investtradebank a dve ruské správcovské investičné spoločnosti. Majú zakázané pôsobiť v krajine.

Udusenie Putinovho režimu

Kabajevová je podľa EÚ šéfkou predstavenstva ruského mediálneho holdingu NMG, ktorý vlastní významné podiely v takmer všetkých veľkých ruských štátnych médiách. Médiá o nej ako o Putinovej priateľke začali informovať už v roku 2008, pričom šéf Kremľa vtedy tieto správy poprel.

Jolyová uviedla, že tieto sankcie sú zamerané na ,,udusenie Putinovho režimu". EÚ zároveň pochválila za embargo na dovoz väčšiny ruskej ropy, na ktorom sa lídri členských krajín Únie dohodli v pondelok neskoro večer na mimoriadnom summite v Bruseli.

 AFP pripomína, že Kanada uvalila od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu sankcie už na viac ako 1 050 jednotlivcov a inštitúcií z Ruska, Ukrajiny aj Bieloruska.

Ďalšie dôležité správy

Kanadský premiér Justin Trudeau
Neprehliadnite

Kanada reaguje na streľby v USA, plánuje sprísniť zákon v oblasti strelných zbraní