Zdravotné úrady v Kanade v sobotu potvrdili vznik krvnej zrazeniny u druhého človeka zaočkovaného vakcínou proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca. Očkovanie touto vakcínou však naďalej odporúčajú, informovala v nedeľu agentúra AFP.

Osobe, ktorá žije v provincii Alberta na západe Kanady, „bola poskytnutá liečba a zotavuje sa", napísal na Twitteri kanadský úrad verejného zdravotníctva (PHAC). AFP dopĺňa, že pacient bol zaočkovaný vakcínou vyrobenou indickou spoločnosťou Serum Institute of India (SII).

Astrazeneca
Neprehliadnite

Nórsko odložilo konečné rozhodnutie o používaní vakcíny od AstraZenecy na máj

Prvý prípad trombózy v súvislosti s nízkym počtom krvných doštičiek zaznamenali po zaočkovaní rovnakou vakcínou od AstraZenecy v Kanade v utorok. Šlo o ženu žijúcu v provincii Quebec, približuje AFP.

SItuácia sa bude monitorovať

PHAC však označil vytvorenie krvných zrazenín po zaočkovaní touto vakcínou za „veľmi zriedkavé". Výhody tejto očkovacej látky navyše podľa úradu prevažujú možné riziká. Kanadské zdravotné úrady budú podľa svojho vyjadrenia „naďalej pozorne monitorovať očkovanie všetkými vakcínami proti (ochoreniu) Covid-19, skúmať a vyhodnocovať akékoľvek nové bezpečnostné obavy".

Národný poradný výbor pre imunizáciu (NACI), ktorý dohliada na očkovaciu kampaň v Kanade, ešte koncom marca odporučil pozastaviť očkovanie vakcínou od AstraZenecy v prípade osôb mladších ako 55 rokov. Chceli tak urobiť dovtedy, dokým dôkladne nepreveria možnosť vzniku krvných zrazenín.

Kanadské zdravotné úrady sa však v stredu vyjadrili, že na základe výsledkov ich analýzy nie je nateraz vekové obmedzenie očkovania vakcínou od AstraZenecy potrebné. Kanada od začiatku pandémie podľa údajov AFP zaznamenala viac ako 1,1 milióna prípadov nákazy a viac ako 23 500 úmrtí. Najmenej prvú dávku vakcíny tam podľa agentúry dostalo už 23,3 percenta obyvateľov.