Kamión aj autobus mali uzatvorené povinné zmluvné poistenie v Uniqe. Tá potvrdila, že bude plniť všetky nároky, vyplývajúce zo zodpovednosti za škodu, ktorá pri tejto dopravnej nehode vznikla.

Zraneným poskytne materiálnu pomoc v hodnote tisíc eur a rodinám pozostalých, ktorí budú mať vyššie bezprostredné finančné náklady, okamžitú pomoc vo výške dvetisíc eur.

Všetky ďalšie nároky vyplývajúce z PZP budú riešené a vyplatené až po stanovení rozsahu škôd a uzatvorení policajného vyšetrovania.

Najmä študenti

Pri zrážke zahynulo 12 ľudí, z nich deväť pochádza z obce Kolíňany a traja z Jelenca. Medzi obeťami boli aj tri dievčatá a dvaja chlapci vo veku od 15 do 17 rokov. Zranených bolo 20 ľudí, ktorí boli prevezení do okolitých nemocníc. V autobuse sa viezli najmä mladí ľudia, ktorí sa vracali domov zo škôl.

Fakultná nemocnica s poliklinikou Nové Zámky prijala prvého pacienta od leteckých záchranárov v kritickom stave. „Pacient bol prijatý s veľmi vážnymi, mnohopočetnými poraneniami, okamžite bol prijatý na klinike anestéziológie a intenzívnej medicíny, kde podstúpil operáciu. Momentálne je v umelom spánku v ohrození života,“ potvrdil medicínsky riaditeľ novozámockej nemocnice Zoltán Danczi.

Treba si počkať

Príčiny dopravnej nehody autobusu je zatiaľ predčasné komentovať. Povedala to ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD) po štvrtkovom rokovaní vlády s tým, že treba počkať na výsledky expertízneho skúmania.

„Včera som naznačila jednu z možných variant. Na mieste boli aj naši kolegovia z policajného zboru, aj prokurátor, aj experti z ústavu súdneho inžinierstva. Je niekoľko variant, počkáme si na výsledky expertízy,“ skonštatovala D. Saková. Ministerka krátko po nehode naznačila, že kamión mohol byť preťažený.

Koľko času expertíza zaberie, odhadnúť nevedela, podotkla však, že je lepšie počkať na kvalitnejšie výsledky.

V tejto súvislosti doplnila, že v deň nehody, už o 13.20 h, boli na mieste prví policajní experti, aby sa zabezpečilo riadne preskúmanie príčin nehody. Ministerka predpokladá, že zlatomoravská cesta I/65 neďaleko Malanty pri Nitre bude do večerných hodín naďalej uzavretá.

Nehoda patrí medzi najtragickejšie v histórii Slovenska.