Národná banka jej prognózuje už len mierny pokles na 5,8 percenta v roku 2020. Ministerstvo financií predpovedá jej úroveň v roku 2021 na 4,6, prípadne 5,7 percenta (nižšie číslo podľa metodiky úradov práce, vyššie podľa prieskumu štatistikov). Medzinárodný menový fond, ktorý má z relevantných inštitúcií najdlhší horizont prognóz, slovenskú nezamestnanosť vidí aj v roku 2023 na úrovni šesť percent.

To vyzerá, ako by slovenská ekonomika podľa odborníkov nemala vedieť podiel ľudí bez práce stlačiť pod úroveň päť až šesť percent. Spolu s rekordným počtom voľných pracovných miest to znamená, že voľná pracovná sila v krajine nemá požadované zručnosti a kvalifikácie.

Kam až dokáže klesnúť miera nezamestnanosti?

Najnižšia miera nezamestnanosti vo vyspelých ekonomikách Zdroj: OECD, Bureau of Labor Statistics, thebalance.com

V iných krajinách to však ide aj oveľa nižšie. V susednom Česku dosahuje miera nezamestnanosti aktuálne len 2,5 percenta. V Spojených štátoch je súčasná miera 3,7 percenta najnižšia od roku 1969. Štvorpercentná miera v Spojenom kráľovstve je zasa najnižšia od 70. rokov minulého storočia, podobne tak 3,4-percentná v Nemecku.

Aká je však doteraz vôbec najnižšia nameraná miera nezamestnanosti vo vyspelej trhovej ekonomike? Keďže ľudia prirodzene z času na čas zamestnanie menia a niektoré firmy končia svoju činnosť aj v čase hospodárskeho rastu, v trhovej ekonomike bude určitý

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa