Množiace sa výzvy na zastavenie vydávania víz pre ruských turistov do krajín schengenského priestoru zasiahli Moskvu na citlivom mieste. V piatok to uviedla estónska premiérka Kaja Kallasová. Urobila tak len deň po tom, čo jej vláda schválila prísnejšie podmienky pre návštevníkov z Ruska. TASR správu prevzala od agentúry DPA.

Účinný sankčný nástroj

Etónska vláda vo štvrtok rozhodla, že ruským občanom nebude od 18. augusta umožnený vstup do krajiny na schengenské víza vydané Estónskom.

„Treba si uvedomiť, že do zahraničia cestuje len desať percent Rusov. Ide o presne tých ľudí – najmä z Moskvy a Petrohradu –, ktorých názor zaváži," povedala Kallasová.

Podľa Kallasovej je ostrá reakcia ruskej elity na požiadavku zakázať Rusom vstup do EÚ dôkazom, že ide o účinný sankčný nástroj. „Ukázalo to, že toto je ich Achillova päta. Toho sa skutočne boja, takže je to efektívne," konštatovala estónska prezidentka.

Snaha izolovať Rusov doma

Európska únia, ktorej členskou krajinou je aj Estónsko, zakázala po ruskej invázii na Ukrajinu lety z Ruska na svoje územie. Rusi však naďalej mohli zo svojej vlasti vycestovať po súši napríklad do susedného Estónska či Fínska a odtiaľ už letecky pokračovať do iných európskych krajín.

Novým obmedzením chce Estónsko podľa šéfa svojej diplomacie Urmasa Reinsala dosiahnuť, aby bežný život v Rusku nemohol pokračovať ako doteraz ani na úrovni jeho občanov.

„Možnosť navštíviť Európu je privilégium, nie ľudské právo. Letecká doprava z Ruska je zastavená. Takže ak schengenské krajiny vydajú Rusom víza, toto bremeno musia niesť susedia Ruska – Fínsko, Estónsko a Lotyšsko, ktoré sú jedinými prístupovými bodmi," napísala na Twitteri Kallasová.

Ďalšie dôležité správy

KK13 Brusel - Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba hovorí po stretnutí ministrov zahraničných vecí EÚ v Bruseli v pondelok 16. mája 2022. Ministri zahraničných vecí EÚ diskutovali  o súčasných záležitostiach, ruskej agresii na Ukrajine a iniciatíve Globálna brána (The Global Gateway). FOTO TASR/AP

Ukraine's Foreign Minister Dmytro Kuleba talks to the press after a meeting of EU foreign ministers at the European Council building in Brussels, Monday, May 16, 2022. European Union fo
Neprehliadnite

Kuleba vyzval EÚ a G7, aby Rusom prestali vydávať víza