Ukrajina sa musí s Ruskom vysporiadať z pozície sily s cieľom vyhnúť sa „zlému mieru“, pretože je „oveľa nebezpečnejšie“ ukázať ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi slabosť než mu spraviť ústupky, vyjadrila sa estónska premiérka Kaja Kallasová. Vo svojom článku o tom informoval James Crisp, redaktor portálu The Telegraph.

Nebezpečné ústupky

Kallasovej varovanie prišlo po tom, čo sa bývalý americký minister zahraničných vecí Henry Kissinger vyjadril, že Ukrajina by sa mala vzdať územia s cieľom zaistiť mierovú dohodu. Medzi členskými štátmi EÚ sa objavujú trhliny, pokiaľ ide o to, ako tvrdo k Moskve pristupovať.

„Musíme sa vyhnúť zlému mieru, zle vyrokovaný mier pre Ukrajinu by znamenal zlý mier pre nás všetkých,“ povedala Kallasová počas svojho prejavu v švédskom Štokholme.

Dodala, že je oveľa nebezpečnejšie Putinovi ustúpiť než ho provokovať. Podľa nej viedli všetky tieto zdanlivo malé ústupky tomuto agresorovi k veľkým vojnám. „Túto chybu sme spravili už trikrát: v Gruzínsku, na Kryme a v Donbase,“ konštatovala Kallasová.

Na mysli tým mala ruskú inváziu v Gruzínsku z 2008 a anexiu Krymu z 2014. Časti Donbasu sú pod kontrolou ruských separatistov a vo východnej časti Ukrajiny v súčasnosti prebiehajú intenzívne boje, dodáva Crisp.

Trhliny v EÚ

„Ukrajina musí túto vojnu vyhrať a Putinova agresia musí byť strategickým zlyhaním,“ vyjadrila sa v utorok v rámci Svetového ekonomického fóra (WEF) vo švajčiarskom Davose Ursula von der Leyenová, predsedníčka Európskej komisie.

Crisp konštatuje, že medzi členskými štátmi EÚ možno badať čerstvé dôkazy o tom, že sa v názore na Ukrajinu rozchádzajú. Krajiny mali problém dohodnúť sa aj v otázke ropného embarga voči Moskve.

Taliansko a Maďarsko vyzvali, aby EÚ na ďalšom zasadnutí Európskej rady, ktoré sa uskutoční budúci týždeň, výslovne vyzvala na prímerie a mierové rozhovory. Tento postoj ich stavia do rozporu s ostatnými členskými štátmi, akými je Poľsko a pobaltské štáty, ktoré sú odhodlané udržať si tvrdý postoj.

Na piatkovom stretnutí veľvyslancov EÚ navrhol taliansky veľvyslanec zmeny k návrhu záverov summitu s cieľom vyzvať na okamžité prímerie. Podporu tomuto kroku vyjadrili Maďarsko a Cyprus, ktoré zablokovali najnovšie sankcie EÚ voči Moskve.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron, ktorý tvrdí, že Kyjev by mala rokovať za svojich vlastných podmienok, a nemecký kancelár Olaf Scholz vyzvali na prímerie.

Zelenskyj ústupky neplánuje

Začiatkom mája ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj informoval, že ho Macron poprosil, nech Rusku urobí ústupky, aby nedošlo k poníženiu Ruska v dôsledku zlyhania invázie. Zelenskyj sa vyjadril, že Kyjev sa nikdy nevzdá územia v prospech Moskvy, aby pomohol Putinovi zachrániť si reputáciu.

Spojené kráľovstvo trvá na tom, že Putin musí zlyhať a že v žiadnych mierových rokovaniach nesmie dôjsť k zapredaniu Ukrajiny.

Ďalšie dôležité správy

MOYNIHAN, Henry Kissinger, US National Security Adviser, 1969-1975; US Secretary of State, 1973-77. Served with Moynihan under both Nixon and Ford presidencies, 2018., Image: 390453609, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia, Everett
Neprehliadnite

V záujme mieru by sa Ukrajina mala vzdať časti svojho územia, tvrdí Henry Kissinger