Pre lepšie pochopenie celého príbehu je potrebné vrátiť sa v čase. V júli 2014 nemocnica, ktorá spadá pod ministerstvo vnútra, vyhlásila tender na „dodávku komplexného vybavenia“. V jednom balíku chcela nakúpiť všetko od bežného zariadenia nemocnice, cez zdravotnícke prístroje až po IT technológie. Na realizáciu súťaže si objednala neslávne známu firmu PRO-TENDER, ktorá bola podľa tohtoročného rozhodnutia Protimonopolného úradu SR jedným z účastníkov kartelu tiež v nemocničnom obstarávaní.

Súťažné podklady k tendru v Nemocnici sv. Michala si prebralo 50 firiem. Zúčastnili sa ho nakoniec len tri: E-BA tpz, Med Leader a Happy Trade. Víťazom, ktorý bol vyhlásený v apríli 2015, sa stala eseročka E-BA tpz z Bratislavy a získala tak zákazku za takmer 22,9 milióna eur. V elektronickej aukcii vyhrala s najnižšou cenou, no podľa Nadácie Zastavme korupciu aj tak premrštenou.

Na základe databázy zrealizovaných nákupov štátnych nemocníc, ktorú vedie ministerstvo zdravotníctva, ale aj Centrálneho registra zmlúv či cenníkov zverejnených na internete porovnali v nadácii ceny 89 položiek zo zmluvy s E-BA tpz. Zistili, že nemocnica cez túto firmu nakúpila len štyri tovary lacnejšie ako iné zdravotnícke zariadenia. Zvyšné boli oproti priemernej cene predražené o viac ako 47 percent a nemocnica na nich prerobila takmer 2,8 milióna eur. Nemusí pritom ísť o konečnú sumu.

Desaťnásobok za klimatizáciu

Časť tovarov, ktoré preverovala nadácia, tvorila zhruba 37 percent z celkového finančného objemu zákazky. Nešlo pritom o tie najdrahšie položky, ako sú napríklad rádiologické prístroje, ale o menšie veci ako vozíky, čítačky, vešiaky, čakárenské lavičky a podobne. Dokopy mala firma podľa zmluvy dodať nemocnici 900 druhov tovarov. „Ak aj ostatné tovary boli nakupované rovnako draho, na celej zákazke štát vyplytval sedem miliónov eur,“ hovorí riaditeľ nadácie Pavel Sibyla.

TREND dal preveriť IT časť zákazky združeniu Slovensko.digital, ktoré okrem iného v minulosti spoločne s Alianciou Fair-play upozornilo na zbytočný nákup elektronických zdravotných preukazov za milióny eur. Výkonný riaditeľ združenia Ján Hargaš na margo zmluvy medzi Nemocnicou sv. Michala a E-BA tpz uviedol, že sú tam veci, pri ktorých sa už jednoduchým vyhľadávaním na internete dá zistiť, že sú veľmi podozrivé. Ako príklad uviedol snímače čiarového kódu Honeywell Voyager, ktoré nemocnica nakúpila kus za 660 eur. V maloobchodnej cene sa dajú zohnať za 84 eur.

Podobne je to s tlačiarňami, ktoré podľa J. Hargaša nakúpili drahšie o 100 až 400 eur za kus. „Najviac mi však udrela do očí cena za klimatizáciu Daikin 7,1 kW. Klimatizácia s takýmto výkonom bežne stojí približne dve- až tritisíc eur, pričom v zmluve je uvedená cena 27 480 eur. Ak to nie je chyba v špecifikácii alebo preklep, tak si neviem predstaviť, prečo je tam taký obrovský rozdiel,“ povedal. Všetky ceny IT tovarov obsahujú aj inštaláciu a zaškolenie, no aj tak ich J. Hargaš považuje za prehnané.

Zlacnili a vzápätí sumu znova zvýšili

Riaditeľ nemocnice na margo predraženia vo výške 2,8 milióna eur najskôr povedal, že sa k nemu nevie vyjadriť, lebo žiaden benchmark nedostal. Po tom, ako mu ho TREND so súhlasom nadácie zaslal, na novinárske otázky viac nereagoval. Predtým uviedol, že výsledná vytendrovaná cena zákazky bola o 11 percent nižšia ako jej predpokladaná hodnota. Zopakoval tiež, že najviac sledovaná technika, ako sú napríklad CT či MRI prístroje, bola nakúpená za historicky najnižšie ceny v danej kvalite.

Ako sa dodáva „komplexne“

  • V júli 2014 nemocnica v slovenskom a európskom vestníku vyhlásila súťaž na „dodávku komplexného vybavenia“
  • Išlo v nej o bežné zariadenie nemocnice, zdravotnícku techniku aj IT technológie
  • Súťažné podklady si vyzdvihlo 50 firiem
  • Elektronickej aukcie sa zúčastnili tri
  • V apríli 2015 zverejnili meno víťaza, eseročku E-BA tpz

Majiteľka víťaznej firmy E-BA tpz Karin Urbanová na tvrdenia o predražení reagovala, že ich cenová ponuka vychádzala z reálnych cien, za ktoré boli schopní v daný okamih jednotlivé položky obstarať. Pravidlá elektronickej aukcie sú vraj rovnaké pre súťaže s jednou položkou aj s dodávkou tisíc položiek. Aukcia síce prebieha niekoľko hodín, no po úprave ceny niektorého z uchádzačov majú ostatní len dve minúty, aby zareagovali a znížili ceny položiek. To podľa nej nie je dostatočný čas na to, aby pozerali a upravovali jednotlivé položky, preto upravujú cenu jednej položky tak, aby znížili koncovú cenu. Vysúťažená cena položky je pre nich záväzná z hľadiska fakturácie, či už za výhodnú alebo nevýhodnú sumu.

Kaliňákovej nemocnici dodali tovary drahšie o milióny eur

Počítačový tomograf (CT) v novej budovy Nemocnice sv. Michala Zdroj: SITA

„Samozrejme, je aj našou snahou zachovať si dobré meno, preto počas realizácie dodávok rokujú zástupcovia spoločnosti o úpravách množstiev a cien jednotlivých dodávaných položiek vrátane inštalácie, dopravy a ďalších súčastí,“ dodala.

Je pravda, že dodatkom zmluvy sa niektoré tovary zlacňovali a odber niektorých bol úplne zrušený, čím nemocnica dokopy usporila 1,4 milióna eur. O necelé tri mesiace nato však podpísala s E-BA tpz ďalšiu kúpnu zmluvu, v ktorej dokupovali veci za 1,2 milióna eur.

Kto všetko profitoval na tejto zákazke, nie je verejnosti známe. V Centrálnom registri zmlúv totiž chýba príloha k zmluve so zoznamom subdodávateľov. Rovnako tak prílohy s presnými špecifikáciami nakupovaných tovarov.

Ďalšie podivnosti

Podľa advokátov z TaylorWessing neboli spomínané prílohy takého charakteru, aby mali byť utajované. V registri zmlúv mali byť teda zverejnené spolu so zmluvou, ako hovorí Občiansky zákonník, do troch mesiacov od jej podpisu.

„Keďže od uzatvorenia zmluvy už ubehli tri mesiace, máme zato, že zmluvu možno považovať za právne neexistujúcu – akoby ani nevznikla, čo ale môže v konečnom dôsledku určiť len súd,“ uviedol partner advokátskej kancelárie Radovan Pala. Upozornil, že ak dochádza k plneniu zmluvy bez právneho odôvodnenia, môže to byť považované za bezdôvodné obohatenie. Ďalším možným následkom je dokonca strata rôznych práv, napríklad užívacích či vlastníckych.

Riaditeľ nemocnice na opakovanú otázku, prečo nezverejnili všetky prílohy, neodpovedal. Po žiadosti o zoznam subdodávateľov zaslal čestné vyhlásenie o subdodávkach, s ktorým E-BA tpz vstupovala do súťaže. Rezort vnútra na rovnakú žiadosť do uzávierky TRENDU nereagoval, podobne ako na ďalšie otázky.

Samotná víťazná firma E-BA tpz prisľúbila dodať kompletný zoznam subdodávateľov do konca týždňa. Odborníkovi na verejné obstarávanie Petrovi Kunderovi z Aliancie Fair-play sa nezverejnenie prílohy so subdodávateľmi priamo v registri zmlúv javí ako cielená snaha utajiť ich identitu. „Samozrejme, je logické pýtať sa, prečo by to niekto chcel robiť,“ povedal.

Zároveň zapochyboval o spôsobe, akým nemocnica nakúpila všetky tovary – cez jednu firmu. Tender mal byť podľa neho rozdelený na viaceré samostatné časti. Členenie obstarávaní tak, aby sa mohol zvýšiť počet súťažiacich, opakovane odporúča aj Európska komisia.

„Nepochybujem o tom, že nemocnicou uplatnený postup obstarávania zvýšil cenu, a obávam sa, že dosť výrazne. Vnucuje sa mi otázka, či išlo o ľahostajnosť voči verejným financiám, fatálnu neodbornosť, lenivosť alebo o nekalý zámer,“ dodal P. Kunder s tým, že je to pre neho desivé, keďže nemocnica spadá pod rezort vnútra, ktorý metodicky riadi procesy podlimitného obstarávania v rámci Elektronického kontraktačného systému a má ambíciu rozšíriť svoju pôsobnosť aj na časť nadlimitných nákupov.

Riaditeľ nemocnice M. Križko zdôvodnil využitie generálneho dodávateľa tým, že otvorenie nemocnice od jej kolaudácie delil zhruba mesiac. Na otázku, či bola zákazka vopred dohodnutá pre E-BA tpz, povedal, že „súťaž na kompletnú dodávku zariadenia pre nemocnicu bola vyhlásená v európskom aj slovenskom vestníku a výsledkom súťaže bola elektronická aukcia“. Majiteľka E-BA tpz K. Urbanová nekalé praktiky odmietla.

Predražené CT-čka

V tendri s E-BA tpz súťažila aj eseročka Happy Trade, ktorá dodáva zdravotnícku techniku, vitamíny a potravinové doplnky. Ďalšou bola firma Med Leader. K. Urbanová pripúšťa, že táto spoločnosť v minulosti s víťaznou spoločnosťou mohla spolupracovať. Presne v koľkých zákazkách, to K. Urbanová TRENDU neuviedla, je vraj majiteľkou spoločnosti len tri roky a za ten čas s Med Leader nespolupracovala.

Kaliňákovej nemocnici dodali tovary drahšie o milióny eur

Operačná sála v novej budove Nemocnice sv. Michala Zdroj: SITA

Med Leader zakladal a do roku 2011 bol jediným spoločníkom a konateľom firmy Juraj Frajt, ktorý v súčasnosti pôsobí ako riaditeľ Stredoslovenského ústavu srdcových chorôb (SÚSCH). V zdravotníctve podnikal aj v iných spoločnostiach, do roku 2008 napríklad aj so synom exprezidenta Ivom Gašparovičom vo firme Profi Group 3, s.r.o. Pre TREND uviedol, že v súčasnosti nemá akcie v žiadnych obchodných spoločnostiach. Tvrdí, že po predaji podielu nemá vplyv ani žiaden vzťah k firme Med Leader.

Med Leader bola ešte v čase, keď ju vlastnil J. Frajt, dodávateľom dvoch CT prístrojov, ktoré organizácia Transparency International Slovensko vyhodnotila ako predražené. Národný ústav srdcových a cievnych chorôb od tejto firmy v roku 2009 zakúpil CT prístroj značky Toshiba Aquillon ONE za 2,88 milióna eur, hoci krajská nemocnica v Pardubiciach zaplatila podľa organizácie za rovnaký prístroj len 1,43 milióna eur. Fakultná nemocnica Trenčín kúpila od tohto dodávateľa o rok neskôr CT značky Siemens Somatom Definition za 1,97 milióna eur, na rovnaký prístroj vynaložila podľa Transparency nemocnica Ostrava jeden milión eur.

J. Frajt sa stal šéfom ústavu srdcových chorôb za vlády Smeru-SD, vystriedal známeho kardiológa Petra Mečiara. Ten vtedy pre Plus 7 dní uviedol, že jeho odvolanie bolo pre neho prekvapením, keďže zdravotnícke zariadenie malo dobré hospodárenie a skončilo v pluse.

Vtedajšia ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská (nominantka Smeru-SD) výmenu obhajovala skvelými manažérskymi schopnosťami J. Frajta. Manažér Frajt sa pozná aj s ďalším politikom Smeru-SD, exministrom zdravotníctva a súčasným primátorom Košíc Richardom Rašim. „Poznáme sa, ale nemáme žiadny pracovný vzťah,“ potvrdil J. Frajt pre TREND.

R. Raši dokonca dovolenkoval u Frajta. Bol v jeho nehnuteľnosti v Chorvátsku. „Áno. Bol na dovolenke v Chorvátsku v apartmánovom dome, určenom na prenájom, kde si prena­jal apartmán,“ uviedol R. Raši cez svoje tlačové oddelenie. Neskôr dodal, že „keď pán Frajt podnikal v zdravotníctve, nenavštívil ani jeden z apartmánov v dotazovanej nehnuteľnosti. Bol v ňom dvakrát a zaplatil sumu štandardnú v danej oblasti, t. j. 1 050 chorvátskych kún za noc v jednom z apartmánov v nehnuteľnosti.“

Na otázku, aký má vzťah s Frajtom, odpovedal, že nie je pracovný a ani príbuzenský. Bližšie to nešpecifikoval.

Energie od Brhela

K Smeru-SD má blízko aj dodávateľ energií do nemocnice. Tá má dlhodobo zmluvu na dodávku elektriny a plynu od firmy Pow-en, ktorá patrí do sféry vplyvu podnikateľa Jozefa Brhela. Médiami býva označovaný za mecenáša Smeru-SD blízkeho ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi, pod ktorého nemocnica patrí.

Riaditeľ nemocnice uviedol, že energie nakupujú len cez riadnu súťaž a s Pow-enom majú zmluvu už od roku 2012. J. Brhel prostredníctvom svojho hovorcu poslal stanovisko, kde vyzdvihuje svoju spoločnosť ako obchodníka na trhu s elektrinou a pre odberateľov ponúka „možnosť znížiť náklady na dodávku elektriny a využiť vysokú odbornosť a profesionalitu personálu, čo je dôvod, pre ktorý si naše služby vyberajú“. Koľko za štyri roky nemocnica Pow-enu vyplatila, riaditeľ do uzávierky TRENDU uviesť nevedel.

Jeho zástupca a člen predstavenstva nemocnice Juraj Galovič sedí vo firme Shooting Park spolu s Petrom Brhelom. Takéto meno figuruje aj v niekoľkých firmách Jozefa Brhela. V akom príbuzenskom vzťahu sú, J. Brhel nekomentoval, tvrdí však, že Shooting Park do jeho portfólia nepatrí. Podľa informácií TRENDU sa jeden z bratov J. Brhela volá Peter.

Juraj Galovič vraví, že ani s jedným z Brhelovcov sa nepozná a s Petrom sa stretol jediný raz. „Baví má športová streľba a bol som oslovený, či by som ako lekár traumatológ z dôvodu zabezpečenia prvej pomoci a následnej zdravotnej starostlivosti nemal záujem o spoluprácu pri založení strelnice na dlhé guľové a brokové zbrane v dostupnom okolí Bratislavy,“ hovorí J. Galovič.

Vtedy sa podľa neho prvý- a aj poslednýkrát stretol s Petrom Brhelom pri podpise spoločenskej zmluvy u notára. „Kontakt s ním neudržiavam a ani nemám. Vzhľadom na fakt, že dodnes sa firme žiadny vyhovujúci priestor nepodarilo nájsť, sa firma nemá čím zaoberať a pokiaľ je mne známe, nemá žiadnu činnosť,“ dodal.

Konkurenti posielali ponuky z rovnakej adresy

Majiteľku spoločnosti E-BA tpz Karin Urbanovú spájajú s Nemocnicou sv. Michala viaceré zmluvy.

Jej ďalšia spoločnosť DKT system tam napríklad prevádzkuje jedáleň, jednorazovo tiež opravovala klimatizáciu. O zákazku na prevádzku jedálne sa v roku 2015 „pobila“ s firmou Saar. Podľa Nadácie Zastavme korupciu však len naoko. Firma Saar totiž ako svoj kontakt na elektronickom trhovisku uvádza e-mail [email protected] Zároveň doménu saar.sk registrovala firma DKT system.

K. Urbanová tvrdí, že DKT system pôsobí aj v oblasti IT a je registrátorom viacerých domén. O účasti Saar v súťaži podľa jej slov nevedela, v tejto firme nie je majiteľkou, štatutárom ani zamestnancom. Dodáva, že takisto nie je majiteľkou a ani nemá žiadny vplyv na podnikateľskú činnosť firmy A&M trading, s ktorou DKT system súťažil o prevádzku nemocničnej jedálne v roku 2015. Do súťaže sa vtedy prihlásili celkovo štyria uchádzači, no dvaja boli vylúčení. Nadácia si vypýtala od ministerstva vnútra informáciu, z akých IP adries všetky tri firmy posielali ponuky v tendroch na elektronickom trhovisku.

Odpoveď bola, že z rovnakej. Na serveri, ktorý používa túto adresu, sa nachádza aj web firmy E-BA tpz. K. Urbanová na margo toho, že ponuky boli posielané z tej istej IP adresy, uviedla, že nevie, z akých pripojení zasielajú ponuky a uskutočňujú aukciu ostatní uchádzači.

(hu)