V rozhovore sa dočítate:

  • aké opatrenia musí nová vláda urobiť, aby počet nájomných bytov stúpal
  • prečo by aj bol záujem o nájomné bývanie, len sa to naplno neukazuje
  • prečo nájomné byty Slovensko nemá a potrebuje
  • kde nájsť pozemky na výstavbu nájomného bývania

Slovensko má dlhodobý nedostatok nájomných bytov s primeranými cenami nájmov. Pre stranu Sme rodina to bola jedna z hlavných tém v kampani a aj teraz, pri vyjednávaní o ministerstvo dopravy. Bol by o také množstvo nájomných bytov vôbec záujem?

O nájomné byty je záujem. Až tretina všetkých starostov a primátor avizuje potrebu ísť do výstavby nájomných bytov, práve preto, lebo je to požiadavka obyvateľov. Nemôžeme tiež zabúdať na to, že až 76 percent mladých ľudí do 36 rokov býva u svojich rodičov. Nechcú sa totiž zadĺžiť od promócie až po penziu. Slovensko bytostne potrebuje nájomné byty. Nemali by sme ale hovoriť o číslach desať, dvadsať či tridsaťtisíc, pretože narazíme na problém pracovných kapacít. Či by sa našli murári a iní stavebníci, ktorí by ich stavali.

Ďalej tomu bránia mnohé technicko-administratívne prekážky. Preto sa nedá hovorí o žiadnom konkrétnom čísle, nedá sa reálne naplniť. Buďme radi, ak by sme vedeli postaviť aspoň toľko, koľko sa dnes postaví v celom segmente stavebníctva. Teda asi štyri a pol tisíc. Na druhej strane do výstavby nájomných bytov treba ísť. Môže to byť výrazný impulz. Nielenže to pomôže napríklad mladým rodinám, ale podrží to stavebný trh, ak by to pre ekonomické spomalenie predsa len potreboval. Ešte k tým predvolebným návrhom politikov. Niektorí z nich boli pri schvaľovaní rozpočtu a mlčali, keď sa podpora nájomného bývania skresala zo 40 na 20 miliónov.

Problém s pozemkami

Okrem spomínaných prekážok nechýbajú na masívnejšiu výstavbu nájomných bytov aj pozemky? Čo vyplýva z vašej analýzy, na základe prieskumu medzi asi 400 obcami a mestami?

Je to veľký problém. V mestách vo výstavbe výrazne dominujú developeri na úkor samotných miest. U obcí, dve tretiny idú do výstavby, čo znamená, že majú voľné pozemky.

Mali by sme sa inšpirovať Českou republikou, kde sú 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa