Podľa policajtov je na prípade únosu, ktorý sa stal koncom júla 2017, viacero vecí zvláštnych. Pre Denník N hovorili napríklad o tom, že z Úradu na ochranu ústavných činiteľov volali vodičom, či sú ochotní ísť na druhý deň v stredu 26. júla 2017 do práce, keďže na Slovensko príde mimoriadne vietnamská delegácia.

„Viacerí ochrankári sú prekvapení, delegácie sa plánujú niekoľko týždňov dopredu, nie zo dňa na deň,“ píše Denník N, ktorý vo svojom článku informuje aj o presných časoch pristátia či odletu slovenského špeciálu, ktorým vietnamského podnikateľa uniesli, o časoch rokovania, o spôsobe, akým sa asi z Berlína unesený podnikateľ dostal do kolóny či o tom, že vo vládnej kolóne bolo nezvyčajne veľa policajtov.

„Dvere na lietadle sa otvorili o 13:19. Delegáciu už v lietadle sprevádza šéf protokolu ministerstva vnútra Radovan Čulák (nemecké médiá ho spomínajú vo svojich textoch ako jedného z kľúčových svedkov). Zodpovedá za to, aby všetko hladko prebehlo,“ opisuje Denník N ako v Bratislave pristálo vládne lietadlo, ktoré sme po vietnamského ministra vnútra poslali do Prahy.

Ako ďalej médium opisuje, kolóna išla pred vládny hotel Bôrik, kde ministri rokovali. „Pred vládnym hotelom Bôrik stojí minister vnútra Robert Kaliňák a niekam nervózne telefonuje, až kričí. Spomína slovo pas,“ uvádza ďalej Denník N.

„Na parkovisku pred Bôrikom už stoja tri farebné české dodávky z pražskej požičovne a jeden terénny Lexus. V jednej z dodávok je aj unesený Trinh Xuan Thanh. Je dobitý, nadrogovaný, má zakalený pohľad. To ešte nikto z policajtov nevie,“ pokračuje článok s tým, že počas stretnutia prišli vietnamskí predstavitelia za veliteľom kolóny Jánom H. a požiadali ho, aby policajti do kolóny zaradili ešte jednu dodávku. „Tú, v ktorej je unesený Vietnamec,“ tvrdí Denník N.

Uneseného T. X. Thanha neskôr preložili do inej dodávky, vtedy ho policajti prvýkrát uvideli. „Šéf protokolu R. Čulák im povedal, že ho treba preložiť z českej dodávky do policajnej. „Kali o tom vie, je to štátny záujem,“ malo zaznieť, píše Denník N s tým, že ochrankárom R. Čulák povedal, že Vietnamec sa opil, spadol zo schodov a majú ho držať tak, aby ho vietnamský minister nevidel, lebo je to hanba.

Po príchode na letisko autá zamierili rovno k lietadlu, neprechádzali žiadnou kontrolou. „Najprv nastúpil vietnamský minister, potom časť delegácie. Unesený sa do lietadla dostal posledný. Niesli ho pod pazuchami. Malo to pôsobiť dojmom, že ho len opitého podopierajú,“ opisuje situáciu Denník N.

Pracovníkom pasového oddelenia, ktorí boli pri lietadle, sa však podľa denníka nepozdával počet ľudí. „Asi o 15 minút prišiel k VIP terminálu biely Seat zo slovenského ministerstva vnútra a potom už boli všetky doklady v poriadku. Lietadlo odletelo o 14:46. Hoci sme Poľsku, cez ktoré špeciál letel, deklarovali, že je na palube Robert Kaliňák, bol tam len jeho osobný ochranca Ladislav O., ktorý mal dozerať na priebeh letu,“ informuje ďalej denník.

Aktualizované o stanovisko Ministerstva vnútra SR:

Sci-fi a nezmysel, tvrdí rezort vnútra

Publikovaný článok je úplný nezmysel, obsahuje samé výmysly a klamstvá a ide o čisté sci-fi jeho autora. Rezort vnútra nevie posúdiť či autorka článku úmyselne klame a zavádza verejnosť, alebo bola iba zneužitá inou osobou na publikovanie nezmyslov.

MV SR odmieta špekulovať, ktorá verzia je pravdepodobnejšia. Napríklad riaditeľ protokolu rezortu vnútra R. Čulák nikdy nevidel žiadneho dobitého či opitého človeka a nikdy ho nekázal preložiť z jedného auta do druhého, ako to popisuje článok.

Veta „Kali o tom vie, je to štátny záujem“ ani žiadna podobná nikdy nezaznela. Slovenské orgány sa úmyselne žiadnym spôsobom nepodieľali na únose vietnamského občana do zahraničia.

O prípadnom vyšetrovaní prípadu na Slovensku môžu rozhodnúť orgány činné v trestnom konaní a nie rezort vnútra. MV SR poskytuje nemeckým vyšetrovateľom maximálnu súčinnosť a bude tak robiť aj naďalej.

Aktualizované o stanovisko R. Kaliňáka:

Imaginárni policajti

Medializované informácie o priebehu únosu vietnamského občana a zapojení slovenskej strany do kauzy sú mimoriadna obludnosť, uviedol osobitne R. Kaliňák.

„Za roky som si naozaj zvykol na klamlivé a zavádzajúce články, toto je ale mimoriadna obludnosť. Sú to vymyslené veci a snaha pošpiniť Slovensko, zatiahnuť ho do tejto veci, v ktorej nefiguruje a nijako sa na tom nepodieľalo,“ deklaroval.

Policajtov, ktorí mali vypovedať o priebehu únosu, označil R. Kaliňák za imaginárnych. „To sa proste nestalo. Mnoho veci vyvrátil aj samotný šéf protokolu Radovan Čulák. Tento článok rozbije aj nemecká policajná správa. Žiaden takýto človek na palube vládneho špeciálu nebol. Nebol tam nikto zranený či spútaný. To nie je pravda,“ vyhlásil exminister s tým, že nerozumie, ako mohol byť článok napísaný tak vzdialene od reality. „Nestál som pred hotelom Bôrik, netelefonoval som,“ tvrdí.

Nemecká strana podľa R. Kaliňáka vypočula všetkých ľudí a dala stanovisko, že Slovensko do toho nie je zapletené, ale mohlo byť oklamané.

Na margo Mostu-Híd, ktorý požaduje okamžité kroky, R. Kaliňák poznamenal, že bugárovci by sa mali venovať reálnym veciam a faktom a nie vymysleným článkom. „Ak sa ma na to budú pýtať, rád im to vysvetlím,“ dodal R. Kaliňák s tým, že mimoriadneho parlamentného brannobezpečnostného výboru sa zúčastní, keďže je jeho členom.

Exminister vnútra je ochotný ísť na detektor lži, aby preukázal, že nemal nič spoločné s vlaňajším únosom vietnamského podnikateľa. Uviedol to vo videoodkaze na sociálnej sieti.

"Som ochotný to podstúpiť, lebo tu už nejde o mňa, ale o dobré meno SR," deklaroval. Vo videu zároveň zopakoval, že zverejnené informácie o priebehu únosu sú absolútne a obludné lži. "Nikto z mojich kolegov, ani ja osobne, sme sa aktívne nezúčastňovali na tomto únose," vyhlásil R. Kaliňák s tým, že vo vietnamskej delegácii ani na palube špeciálu nebol žiaden opitý či dobitý človek a na palube nebol ani ministrov ochranca. 

Aktualizované o vyjadrenie Generálnej prokuratúry SR:

Prokuratúra odmieta politizovanie, pokiaľ veci nepreverí

Redaktorka Denníka N ešte vo štvrtok večer o 20.45 h adresovala email tlačovému oddeleniu Generálnej prokuratúry (GP) SR a Úradu špeciálnej prokuratúry v ktorom uvádza, že Denník N je pripravený poskytnúť orgánom činným v trestnom konaní ešte podrobnejšie informácie, ako zverejnili, aj s menami svedkov, ktoré v článku uviedli len v skrátenej podobe.

V piatok ráno bola redaktorka kontaktovaná prvým námestníkom generálneho prokurátora, pričom uviedla, že chce podať trestné oznámenie. Výsluch oznamovateľky sa uskutoční v piatok, pričom výsledky výsluchu nebudú medializované a bude postupované podľa zákona.

Generálna prokuratúra SR odkazuje, že sa nebude v žiadnom prípade podieľať na očividnom politizovaní celej veci, pokiaľ nebudú preverené skutočnosti uvedené pri podaní trestného oznámenia.

Aktualizované o vyjadrenie premiéra Petra Pellegriniho:

Ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD), policajný prezident Milan Lučanský a zástupca Generálnej prokuratúry SR majú so svojimi nemeckými partnermi osobne prekonzultovať podozrenia v prípade únosu vietnamského podnikateľa Trinh Xuan Thanha. Požiadal ich o to predseda vlády SR Peter Pellegrini(Smer-SD).

Premiér zároveň deklaroval, že jeho vláda poskytne v tomto prípade kompetentným orgánom maximálnu súčinnosť. P. Pellegrini zdôraznil nevyhnutnosť objasnenia otvorených otázok v prípade. "To je jediná cesta, ako zabrániť poškodzovaniu dobrého mena našej krajiny," dodal premiér.

Ministerka vnútra bude o prípade hovoriť aj na mimoriadnom rokovaní Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť, ktorý na štvrtok 9. augusta zvolal jeho predseda Anton Hrnko (SNS).

Aktualizované o vyjadrenie prezidenta Andreja Kisku:

Prezident SR Andrej Kiska sa v pondelok stretne s predsedom vlády SR Petrom Pellegrinim (Smer-SD). "Ľudia majú nárok dozvedieť sa pravdu od slovenských vyšetrovateľov. Ak tomu niekto bráni, je potrebné prijať personálne opatrenia a odstrániť všetky prekážky poctivému vyšetrovaniu podozrení z účasti na medzinárodnom únose," uviedol A. Kiska.