R. Kaliňák začal tým, čo rozprával dva týždne: „Existuje len jedno riešenie. Vyšetriť vraždu a postaviť páchateľov pred súd.“ Potom povedal, že spoločenská situácia sa odvtedy vyhrotila a vyšetrovatelia potrebujú mať pokoj.

„Rozhodol som sa, že na funkciu podpredsedu vlády a ministra vnútra rezignujem,“ povedal s tým, že pre Slovensko je dôležité, aby bola zachovaná stabilita.

„Nehovoril by som o ústupkoch, bolo to moje osobné rozhodnutie,“ odpovedal na otázku, aké ďalšie kroky plánuje Smer urobiť pre upokojenie situácie. Tibora Gašpara považuje za „najsilnejšieho a najlepšieho“ policajného prezidenta najmä pre jeho výsledky, o jeho odvolaní hovoriť nechcel.

Robert Kaliňák má mandát vrátiť sa do parlamentu podobne ako exminister kultúry Marek Maďarič, odmietol ale povedať, či tak aj urobí.

Silný tlak na koniec R. Kaliňáka na ministerstve vnútra vyvíja opozícia už od kauzy Bašternák. Po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice a vyjadreniach prokurátora Vasiľa Špirka, ktorý ho obvinil z prijímania vysokých úplatkov, sa tlak ešte vystupňoval.

Premiér Robert Fico dlhodobo odmietal svojho blízkeho spolupracovníka odvolať a tvrdil, že „je najlepším ministrom vnútra, akého kedy Slovensko malo“. Postoj zrejme musel korigovať potom, ako si hlavu R. Kaliňáka otvorene vyžiadal koaličný Most-Híd.