Pýtali sa ho na to poslanci v rámci Výboru pre obranu a bezpečnosť. Minister o vratkách DPH, ktoré mali byť firmám vyplatené v roku 2011 za vlády kabinetu Ivety Radičovej, informoval cez víkend v televíznej debate. Dokopy malo byť v tomto roku len cez vratky a dotácie vyplatené bližšie nešpecifikovaným firmám vyše desať miliónov eur zo štátnej kasy.

V utorok na otázku opozičných poslancov, odkiaľ informáciou o vratkách DPH disponuje, minister reagoval: „Pre mňa je podstatná informácia, že strana Sloboda a solidarita poskytla v roku 2011 Talianom viac ako desať miliónov eur.“

Ide pritom o daňovo citlivé informácie. „Dajte ma na súd, že hovorím, že strana SaS financovala talianske skupiny z vratiek DPH a z eurofondov,“ uviedol ešte na margo rovnakej otázky.

Ak je problém, čo s ním?

Aj redakcia TRENDU sa ministra ešte v pondelok spýtala, odkiaľ informáciou o vratkách disponuje, či v nich vidí možné zneužitie a ak áno, aké kroky ako minister podnikol. Do stanoveného termínu v utorok popoludní z tlačového oddelenia ministerstva žiadnu odpoveď redakcia nedostala.

„Možno, že pani Trošková predtým, než sa oženil, s jedným z nich chodila,“ odpovedal na otázku, ako je možné, že Mária Trošková, osoba blízka talianskym podnikateľom, sa stala hlavnou štátnou radkyňou premiéra Roberta Fica a ďalší človek podnikajúci s Talianmi Viliam Jasaň bol zas do tohto týždňa tajomníkom Bezpečnostnej rady SR.

Obaja sa funkcií vzdali po tom, čo Aktuality.sk a ďalšie slovenské, ale aj zahraničné médiá zverejnili nedopísaný článok J. Kuciaka. V ňom sa okrem ich prepojení na Talianov opisuje aj prepojenia talianskych podnikateľov na východnom Slovensku na´Ndranghetu, najmocnejšiu mafiánsku skupinu v Taliansku.

Taliani Slovákov upozorňovali

Minister R. Kaliňák tiež v rámci výboru pred poslancami vysvetľoval, ako je možné, že sa M. Trošková a V. Jasaň napriek bezpečnostným nárokom dostali do svojich funkcií, keď slovenskú políciu už v roku 2013 talianski partneri informovali, že Antonino Vadala má kontakty s najvyššími predstaviteľmi organizovaného zločinu. Informoval o tom portál Aktuality.sk.

R. Kaliňák to vysvetľoval, že talianske bezpečnostné zložky zrejme používajú viaceré databázy ľudí, v ktorých nie každá informácia o prepojení bola.