R. Kaliňák si tak podľa neho chcel zabezpečiť beztrestnosť. Exminister vnútra označil Matovičove tvrdenia za výmysly. „Nenechal všetko na náhodu a vie, že ak chce zostať na slobode po tých podvodoch, čo na ministerstve vnútra napáchal, tak musí urobiť všetko pre to, aby stopy zamietol,“ povedal I. Matovič na adresu bývalého ministra vnútra.

Ku spusteniu skartovania dokumentov malo podľa lídra OĽaNO dôjsť na druhý deň po tom, ako 11. augusta 2016 odobrali spisy prokurátorovi Vasiľovi Špirkovi. „Ten začal ísť po krku Robertovi Kaliňákovi a jeho pobočníkovi Jánovi Počiatkovi,“ podotkol I. Matovič.

Ako tvrdí, nie je žiadnou pochybnosťou, že v ten deň sa R. Kaliňák dozvedel, čo presne V. Špirko vyšetroval a čo sa v spisoch nachádzalo, preto spustil skartovanie dokumentov vyše 200 verejných obstarávaní aj za asistencie súčasnej ministerky vnútra Denisy Sakovej (Smer-SD). Tá bola v tom čase na ministerstve šéfkou služobného úradu.

Podľa I. Matoviča boli pravdepodobne od roku 2016 skartované aj ďalšie dokumenty. Spravodajský portál Aktuality.sk v stredu informoval, že pod vedením R. Kaliňáka sa skartovali doklady k 277 súťažiam z rokov 2007 až 2010.

V skartovačke mali podľa portálu skončiť napríklad podklady k verejnej súťaži na dodávku sieťových prvkov a IT služieb za 15 miliónov eur či doklady k nákupu notebookov za 19,5 milióna eur.

R. Kaliňák označil Matovičove slová za výmysly. „Zatiaľ čo na tlačovkách povedal, boli vždy výmysly,“ uviedol. Zdôraznil, že rezort vnútra pod jeho vedením nemal nikdy problémy s predraženými tendrami. „Lebo sme sa vždy snažili kupovať za dobré ceny a veľmi efektívne,“ podotkol.