Nové autá predávané v Kalifornii budú musieť najneskôr od roku 2035 vykazovať „nulové emisie", teda žiadne znečisťovanie životného prostredia spaľovaním, uvádza podľa tlačových agentúr dokument prijatý vo štvrtok regulátorom v tomto americkom štáte, ktorý stojí na čele úsilia o energetickú transformáciu krajiny.

Kalifornia teda bude požadovať, aby nové autá, kamióny a terénne vozidlá predávané v tomto štáte jazdili od roku 2035 na elektrinu či vodík, uviedla agentúra AP s tým, že ide o ambiciózny odklon od vozidiel poháňaných benzínom či naftou.

Elektrické autá sú zatiaľ citeľne drahšie

Požiadavky sa budú stupňovať vo fázach od roku 2026, odkedy tretina novopredaných vozidiel v Kalifornii má byť bezemisných. Potrvá teda 13 rokov, kým budú plne účinné. Ich splnenie ale vyžaduje prekonať mnoho problémov. Elektrické autá sú v súčasnosti citeľne drahšie ako vozidlá so spaľovacími motormi. Nedostáva sa drahých kovov potrebných pre elektrické batérie. USA tiež majú malú výrobnú kapacitu batérií. Za 13 rokov sa ale toho môže veľa zmeniť, poznamenala AP.

„Rýchle zvýšenie počtu vozidiel s nulovými emisiami na našich cestách a diaľniciach dramaticky zníži emisie a znečistenie pre všetkých obyvateľov Kalifornie," uviedla vo vyhlásení Liane Randolphová, ktorá stojí na čele kalifornského úradu pre kvalitu ovzdušia. Dokument zakotvuje ciele stanovené v septembri 2020 demokratickým guvernérom štátu Gavinom Newsomom, pripomenula agentúra AFP.

Newsom opatrenia privítal. Zníženie počtu znečisťujúcich vozidiel na cestách predstavuje ekvivalent „emisií spôsobených 915 miliónmi barelov ropy", poznamenal.

Bidenov klimatický balíček

Kalifornia s viac ako 40 miliónmi spotrebiteľov je najväčším trhom v Spojených štátoch a jej normy ovplyvňujú výrobu v celej krajine. Koncern General Motors už v januári 2021 oznámil zámer od roku 2035 nevyrábať automobily vypúšťajúce znečisťujúce emisie. Krok Kalifornie prichádza týždeň po tom, ako prezident Joe Biden podpísal zákon o rozsiahlych investíciách do klímy a zdravotníctva. Klimatický balík pošle 369 miliárd dolárov do obnoviteľných zdrojov energie a na zníženie emisií o 40 percent do roku 2030.

Zákaz predaja vozidiel so spaľovacími motormi 

V posledných rokoch sa mnohé krajiny snažili obmedziť znečistenie z automobilového sektora. Británia, Singapur a Izrael sa zaviazali ukončiť predaj nových benzínových a naftových vozidiel do roku 2030 a Nórsko prijalo tento záväzok do roku 2025, pripomenula AFP.

Zákaz predaja vozidiel so spaľovacími motormi na fosílne palivá po roku 2035 - prípadne výrazné spoplatnenie akýchkoľvek emisií - chystá aj Európska únia, ale zrejme s výnimkou pre autá, ktoré budú jazdiť na syntetické palivá s výrazne čistejšími emisiami. V hre je tiež revízia emisných cieľov v roku 2026 podľa reálneho rozvoja elektromobility s prípadným odkladom cieľov na neskorší čas.

Ďalšie dôležité správy

JB 32 Krün - Americký prezident Joe Biden sa usmieva počas slávnostného obeda lídrov skupiny G7 v rámci summitu G7 na zámku Elmau v nemeckom meste Krün pri Garmisch-Partenkirchene 27. júna 2022. Skupina najvyspelejších krajín sveta G7 zajtra oznámi zákaz dovozu ruského zlata. Toto opatrenia bude súčasťou nového balíka sankcií proti Moskve za jej vojnu proti Ukrajine. FOTO TASR/AP

President Joe Biden smiles as he waits for the start of a lunch with the Group of Seven leaders at the Schloss Elmau
Neprehliadnite

Snemovňa reprezentantov schválila Bidenov veľký reformný balík