Kvôli výbuchu v Prešove idú traja do väzby

Traja obvinení z trestného činu všeobecného ohrozenia v súvislosti s výbuchom plynu v jednom z prešovských bytových domov pôjdu do väzby. V pondelok o tom rozhodol Okresný súd v Prešove. Proti rozhodnutiu podali účastníci sťažnosť, rozhodne o nej krajský súd.

„Obvinených v predmetnej trestnej veci vzal sudca pre prípravné konanie do väzby zhodne na základe dôvodnej obavy, že by mohli pôsobiť na svedkov, znalcov, spoluobvinených alebo inak mariť objasňovanie skutočností závažných pre trestné stíhanie,“ uviedla pre TASR hovorkyňa súdu Ivana Petrufová.

Polícia zverejnila aj zábery , ako to v paneláku vyzerá.

Škodu Karoq začnú vyrábať v Bratislave

Kompaktné SUV českej značky patrí medzi najpredávanejšie modely Škody a automobilka hľadá na Slovensku miesto na jeho širšiu výrobu. V Európe totiž spoločnosti chýba kapacita na výrobu viac ako stotisíc vozidiel, ktoré nebude môcť v ďalšom roku dodať do predaja. Patrí medzi ne aj model Karoq.

Ako v rozhovore pre portál Automotive News Europe uviedol výkonný riaditeľ Škoda Auto Bernard Maier, o výrobe SUV vozidla v bratislavskom závode Volkswagenu sa už rozhodlo a začať by mala čím skôr v priebehu budúceho roku.

Kalavská podala demisiu

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská (nominantka Smeru-SD) podá demisiu. Informovala o tom v pondelok hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová. Kancelária ministerky bude v tejto veci v utorok (10. 12.) kontaktovať prezidentský palác. A. Kalavská ponúkla svoju demisiu po tom, ako vláda v stredu (4. 12.) stiahla návrh reformy nemocníc, tzv. stratifikáciu, z rokovania parlamentu.

„Viete, veľa som nad tým, samozrejme, rozmýšľala. V stredu som mala chuť, stále má človek chuť odísť, pretože tak, ako sa správa niekto k svojmu ministrovi, ako sa správali ku mne, si myslím, že nie je adekvátne. Cítila som sa veľmi zle,“ komentovala. „Stále si myslím, že takto sa nemá správať k svojmu ministrovi, ako sa zachovala strana Smer-SD ku mne,“ podotkla.

Lacnejšie hypotéky. Požičať si možno za 0,58 percenta

Súboj o znižovanie cien hypoték medzi bankami na Slovensku pokračuje aj naďalej. Tentoraz sa doňho zapojila aj Fio banka, ktorá svojim klientom ponúka po novom hypotéku s úrokom od 0,58 percenta.

Najnižšia úroková sadzba bude platiť v prípade, ak si klient zoberie od banky úver s ročnou alebo trojročnou viazanosťou. Ak však bude mať záujem o päťročný fix, úroková sadzba v tomto prípade bude na úrovni 0,68 percenta.

Slovensko dostalo pred 20 rokmi pozvánku do EÚ

V priebehu tohto roka si Slovensko v súvislosti s Európskou úniou pripomenulo dve historické udalosti. Zatiaľ čo v máji sme si pripomenuli 15. výročie samotného vstupu krajiny do EÚ, december sa nesie v znamení pozvania do štruktúr únie, ktoré Slovensko dostalo v roku 1999.

Slovensko dostalo pozvánku počas nového zloženia vlády pod taktovkou vtedajšieho premiéra Mikuláša Dzurindu. Hlavným vyjednávačom, ktorý zabezpečil podmienky vstupu Slovenska do únie, bol Ján Figeľ. Ten sa zároveň stal prvým zástupcom Slovenska v radoch Európskej komisie.

Fínsko bude mať najmladšiu premiérku na svete

Z postu predsedníčky vlády bude po novom Fínsku vládnuť 34-ročná Sanna Marinová. Poslankyňu vo fínskom parlamente a ministerku dopravy navrhla na tento post sociálnodemokratická strana. Nová premiérka by sa mala ujať funkcie v utorok (10. 12) pričom sa ešte čaká na jej oficiálne potvrdenie zo strany parlamentu.

S. Marinová sa tak stane nielen najmladšou premiérkou v histórii Fínska ale rovnako aj najmladšou premiérkou na svete. Jej prvé kroky v úrade budú smerovať na tohto týždňový samit EÚ. Ten sa bude konať 12. a 13. decembra v Bruseli.

Amazon získal cenné dáta zo zdravotníckeho systému

Podľa informácií denníka The Sunday Times dostane americká spoločnosť Amazon prístup k dátam, ktoré zbiera britský systém zdravotnej starostlivosti (NHS). Na vzájomnej kooperácii sa mal Amazon dohodnúť s vládou Spojeného kráľovstva. Problémom však je, že americká spoločnosť sa k týmto cenným informáciám dostane bez toho, aby vláde musela čokoľvek zaplatiť.

Britská vláda mala taktiež predať dáta o miliónoch pacientov viacerým zahraničným farmaceutickým spoločnostiam. Ministerstvo zdravotníctva malo za predaj jednej licencie zinkasovať približne 400-tisíc eur, čo sa však v prípade Amazonu nestalo. Spoločnosť môže dáta, ktoré týmto spôsobom získa, využiť napríklad na propagáciu či predaj svojich výrobkov alebo pri vytváraní nových aplikácií pre klientov.