To bol dôvod, prečo podala demisiu. TREND sa s bývalou ministerkou Andreou Kalavskou rozprával o nevyhnutných systémových krokoch v rezorte, o jej názore na súkromný kapitál v zdravotníctve či príplatkoch za nadštandardnú starostlivosť.

Ako sa cítite po podaní svojej demisie? Ak to máte nazvať jedným slovom.

Ťažko.

Prečo?

Bolo to veľmi ťažké rozhodnutie. Jedno z najťažších v mojom živote. Post ministra zdravotníctva je extrémne ťažká práca. Mám výborný tím ľudí, urobili sme veľmi veľa dobrých vecí a myslím, že sme veľa aj pomohli pacientom. Z toho titulu to bolo veľmi ťažké rozhodnutie.

Čo vás doviedlo k demisii?

Keď ste ministerkou zdravotníctva, musíte sa správať principiálne. To bolo pre mňa principiálnou otázkou morálky a cti. Zachovať si svoje ja. Musela som odísť. Najmä z dôvodu okolností posledných mesiacov. Podľa mňa bolo slušné a morálne odísť.

Prečo práve teraz, keď problém bol dlhodobejší?

Vždy som sa snažila hľadať riešenia. Pokým ešte bola nejaká nádej, že zákony o stratifikácii, zdravotnej starostlivosti či očkovaní budú schválené, tak som zostávala. Napriek tomu, že mi bolo veľmi ťažko. Ak ide o správnu vec, dokážete potlačiť svoje vlastné ego. Prišla som sem slúžiť. Pre mňa to nie je iba fráza. Myslím, že som to svojím správaním dokázala.

Čo bolo tým posledným klincom do truhly?

Keď som na ministerstvo 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa