Návrh zákona o zdravotných poisťovniach rieši stratifikáciu nemocníc a dlhodobú starostlivosť. Zavádza takzvanú následnú starostlivosť, ktorá sa bude poskytovať na oddeleniach dlhodobo chorých, paliatívnej medicíny, fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie, doliečovacích oddeleniach, v hospicoch a liečebniach.

V nemocniciach budú môcť pacienti stráviť najviac tri mesiace, v domoch ošetrovateľskej starostlivosti šesť mesiacov. A ako uvádzala analýza vplyvov na rozpočet verejnej správy, ktorá bola priložená k novele, pacienti si mali za takúto starostlivosť doplácať päť eur na deň.

„Od poplatku však budú viaceré osoby oslobodené, napríklad tehotné ženy, ľudia v hmotnej núdzi, nositelia ocenenia najmenej striebornej Janského plakety, osoby zdravotne ťažko postihnuté aj dôchodcovia,“ písalo sa ďalej v dokumente.

A. Kalavská minulý týždeň tvrdila, že z návrhu zavedenie tohto poplatku vypustia. „Chceli sme byť ústretoví a prišlo nám na to veľa pripomienok, tak sme to vyhodili,“ citoval ministerku Denník N.

TREND sa pýtal ministerstva zdravotníctva, prečo sa napriek sľubom jej šéfky v dokumente určenom na rokovanie vlády a jej sociálnych partnerov stále poplatok spomína. Z odpovede hovorkyne Zuzany Eliášovej vyplýva, že urobili chybu. „Uvedené sa nenachádza v normatívnom texte, respektíve paragrafovom znení materiálu. Z analýzy vplyvov bude táto časť textu vypustená,“ povedala.

Vety týkajúce sa poplatku sa v dokumente zavesenom na portáli úradu vlády nachádzali ešte v stredu. Vo štvrtok už bol na stránku naozaj umiestnený nový dokument.

Mali dostať finálny návrh

Hospodárska a sociálna rada bude o novele zákona rokovať v pondelok. Jej členovia

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa