R. Fico sa pasuje do role záchrancu, ktorý chce zabrániť rušeniu čo i len jednej nemocnice. V skutočnosti mu ale nejde o blaho Slovákov. Ide mu len o jeho vlastné ego. Svojím vyhlásením sa jasne vyhranil voči ministerke, ku ktorej už dlho prechováva osobnú averziu. Napäté vzťahy pretrvávali aj medzi ním a P. Pellegrinim.

Robiť výpočet Ficových vyjadrení, v ktorých sa tváril, že jeho vládam ide o blaho tejto krajiny a reálnych dôsledkov, by bolo zbytočné. Stačí sa pozrieť, v akom stave je dnes nielen Slovensko, ale aj samotné zdravotníctvo. Zároveň treba povedať, že ministerka zdravotníctva nezvládla svoju domácu úlohu.

Kým totiž odborníkov a riaditeľov nemocníc dostala na svoju stranu, v prípade predsedu strany, ktorá ju nominovala do funkcie, sa jej to nepodarilo. A. Kalavská sa natoľko sústredila, aby chystané zmeny obhájila pred verejnosťou, ktorá odsúdila už niekoľko podobných predchádzajúcich pokusov, že zabudla na najmocnejšieho muža v krajine. Teda, na muža, ktorý si stále o sebe myslí, že je najmocnejším.

Môže byť pravdou, že v strane a ani v rámci koalície nerokovali o chystaných zmenách, no položme si otázku: Mali? Stratifikácia nemocníc, ktorá má určiť, ktoré nemocnice sa budú na čo špecializovať, bola prediskutovaná v parlamentom zdravotníckom výbore ešte v marci. Vo výbore majú poslanecké zastúpenie všetky parlamentné strany, teda aj Smer.

Pre zdravotníckych expertov robili workshopy, pre verejnosť ministerstvo zriadilo webovú stránku, aby priblížili reformu. Okrem toho bolo na túto tému množstvo mediálnych výstupov. Keby sa teda R. Fico skutočne zaujímal o plánované zmeny, informácií mal k dispozícii dosť.

Predseda Smeru je presvedčený, že sú rozhodnutia, ktoré si vyžadujú politické posúdenie. A stratifikácia medzi ne patrí. „Nehovorili sme o tom ani na Smere, ani v Koaličnej rade a bez tohto sa, bohužiaľ, nemôže nič diať,“ posťažoval sa v utorok. Možno tiež povedať, že sú rozhodnutia, ktoré práve po zásahu politikov dopadli zle.

Koniec-koncov, slovenské zdravotníctvo je v takom stave, v akom je, práve preto, že sa do odborných tém montovali politici. Tiež je to dôvod, prečo už niekoľkokrát pod iným označením a inými vládami veľká a potrebná reforma nemocníc neprešla. A s veľkou pravdepodobnosťou neprejde ani tentoraz.

Už pred mesiacom sa v kuloároch hovorilo, že do parlamentu sa nakoniec stratifikácia nedostane. Zákon, ktorý verejnosti ministerstvo predstavilo, a ktorý okrem reformy nemocníc obsahuje aj zmeny v dlhodobej starostlivosti, sa mal rozdeliť. V pláne vraj bolo, že poslanci nakoniec budú schvaľovať iba nastavenie fungovania dlhodobej starostlivosti.

Či to tak skutočne bude, sa jasnejšie ukáže budúci mesiac. Ak by totiž mali byť zmeny schválené ešte za súčasného kabinetu, muselo by ministerstvo zdravotníctva predložiť zákon na prvú septembrovú schôdzu parlamentu. Najskôr ho ale bude musieť odobriť vláda, ktorá bude rokovať 21. augusta.

Návrh o reprofilizácii nemocníc, ktorý predložilo ministerstvo, nie je ideálny. Bola by však škoda, ak by zmeny, na ktorých sa po prvýkrát dokázali dohodnúť všetci hlavní aktéri systému, skončili v koši. A opäť vinou politikov.