Čečenci varovali, že ak ich ruský prezident Vladimir Putin nezastaví, potiahnu cez celú Európu až do Berlína. Informoval o tom portál Kavkaz.Realii.

Daudov pred kamerami

Za Čečencov sa takto vyjadril predseda čečenského parlamentu Magomed Daudov, a to v prítomnosti ruských štátnych médií a čečenských bojovníkov, údajne v dobytom ukrajinskom meste Lysyčansk.

Islam, džihád, Berlín

Podľa Daudova Čečenci, ktorí bojujú na Ukrajine, „ochraňujú islam, ochraňujú hodnoty, ochraňujú veľkosť Všemohúceho“.

Vojnu na Ukrajine nazval „džihádom“ a varoval, že „ak nás Vladimir Vladimirovič Putin nezastaví, my, ak Boh dá, prídeme do Berlína. Zvíťazíme!“.

Hviezda sociálnej siete

Video s Daudovom bolo uverejnené na sociálnej sieti Telegram, na účte čečenského vodcu Ramzana Kadyrova.

Portál portál Kavkaz.Realii pripomenul, že prejav šéfa parlamentu je len ďalším zo série agresívnych vyhlásení uverejnených na Kadyrovovom účte na Telegrame.

Napríklad v apríli Kadyrov pohrozil Ukrajine jadrovými zbraňami a zámerom „dobyť všetky mestá“. V máji zas vyzval Putina, aby spustil „druhú fázu“ vojny a zmocnil sa Kyjeva, Charkova a Chersonu.

Hlasná trúba

Kadyrov sa stal jedným z hlavných hovorcov ruskej agresie na Ukrajine. Na svojom telegramovom kanáli denne hovorí o postupe čečenskej armády, plánoch vojenských operácií a číta poéziu svojim nepriateľom. Od februára vzrástol počet jeho sledovateľov na Telegrame zo 60-tisíc na dva a pol milióna.

Odborníci však opakovane upozorňujú na falošné informácie, ktoré Kadyrov šíri na svojom kanáli.

Ďalšie dôležité správy

JB 1 Moskva - Čečenský regionálny líder Ramzan Kadyrov sa usmieva pred vystúpením ruského prezidenta Vladimira Putina s výročným prejavom o stave krajiny v Moskve 1. decembra 2016. FOTO TASR/AP 
Chechen regional leader Ramzan Kadyrov smiles prior to President Vladimir Putin's annual state of the nation address in the Kremlin in Moscow, Russia, Thursday, Dec. 1, 2016. (AP Photo/Pavel Golovkin)
Neprehliadnite

Zelenskyj, vyjdi von a vzdaj sa, inak ťa čaká smrť! pohrozil Kadyrov