Prokremeľský vodca ruského regiónu Čečensko Ramzan Kadyrov vyzval tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, aby prehodnotil svoju ponuku a neumožnil evakuáciu ukrajinských bojovníkov, ktorí uviazli v oceliarni Azovstaľ v obliehanom ukrajinskom prístavnom meste Mariupol, píše web Al Arabiya.

„Pri všetkej úcte k vodcovi moslimského štátu by som chcel pripomenúť, že pluk Azov je fašisticko-nacistická zločinecká ozbrojená formácia, ktorá sa podieľa na mnohých zverstvách a vraždách civilného obyvateľstva Donbasu," napísal Kadyrov na Telegrame podľa ruskej štátnej tlačovej agentúry TASS.

„Obraciam sa na tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana: Azovčania sú vrahovia a ateisti, ktorých vám teraz chcú predstaviť ako nevinné obete ruskej agresie. Nenechajte sa oklamať zločincami, ktorí sa chcú s vašou pomocou vyhnúť súdu a zaslúženému trestu," dodal.

Erdoganov hovorca Ibrahim Kalin v sobotňajšom rozhovore pre agentúru Reuters povedal, že Ankara navrhla Kyjevu uskutočniť námornú evakuáciu zranených bojovníkov, ktorí uviazli v elektrárni. Kalin uviedol, že o tomto návrhu rokoval s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským, hoci Moskva s ním nesúhlasila.

Ruský prezident Vladimir Putin pred takmer mesiacom vyhlásil víťazstvo v Mariupole a nariadil svojej armáde, aby na závod neútočila, len ho blokovala.

Napriek tomu ukrajinskí bojovníci - na čele s práporom Azov - informovali, že boje sa nezastavili a že Rusko sa naďalej pokúšalo o napadnutie závodu, ktorý podľa nich ešte nebol pod kontrolou Moskvy. Uviedli tiež, že tam „umierajú" zranení vojaci.

Ďalšie dôležité správy

WA 20 archív Groznij - Na archívnej snímke z 10. mája 2019 čečenský vodca Ramzan Kadyrov reční počas stretnutia v Groznom. Spojené štáty uvalili v pondelok 20. júla 2020 nové sankcie na čečenského vodcu Ramzana Kadyrova. Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo uviedol, že Kadyrov ospravedlňuje porušovanie ľudských práv epidémiou koronavírusu, píše agentúra Reuters. FOTO TASR/AP 

FILE - In this Friday, May 10, 2019 file photo, Chechnya's regional leader Ramzan Kadyrov speaks during a mee
Neprehliadnite

Kadyrov chce zmeny v druhej etape „špeciálnej operácie“; veliteľa Azova vyzval, nech vyjde von