Ramzan Kadyrov, čečenský vodca a kľúčový spojenec ruského prezidenta Vladimira Putina, oznámil, že vytvára štyri nové prápory „s impozantným počtom vojakov". Majú pomôcť doplniť ruské jednotky na Ukrajine. Píše o tom portál Newsweek.

Prápory Sever-Achmat, Juh-Achmat, Západ-Achmat a Východ-Achmat budú vytvorené v Čečenskej republike „veľmi skoro“, avizoval Kadyrov na sociálnej sieti Telegram.

Iba Čečenci

„Vojenský kontingent bude zahŕňať iba čečenských mužov. Doplnia zloženie jednotiek Ministerstva obrany Ruskej federácie," vysvetlil.

Prápory majú podľa Kadyrova obsahovať „impozantný počet vojakov“, presný počet však neprezradil. Nepovedal ani to, či ich „veľmi skoré“ vytvorenie je otázkou dní, týždňov alebo mesiacov.

Kadyrov povedal, že spolu s predsedom čečenského parlamentu Magomedom Daudovom navštívili obec Chankala, kde si prezreli budovu, v ktorej chcú umiestniť dva prápory. Vojaci tak budú mať prístup ku „všetkej vybavenosti“ v tomto zariadení vrátane obytných priestorov, strelnice či športovísk.

Mimoriadne vlastenecká nálada

„Túžba vytvoriť nové prápory s plne vybaveným personálom je spôsobená mimoriadne vlasteneckou náladou medzi mládežou v regióne. Počet ľudí, ktorí chcú brániť vlasť, exponenciálne rastie a našou úlohou je poskytnúť im takúto príležitosť," vysvetlil čečenský líder.

Portál Newsweek pripomenul, že Rusko od konca marca neposkytlo odhady svojich strát na Ukrajine. Agentúra TASS s odvolaním sa na armádu vtedy uviedla, že počet mŕtvych vojakov je 1351.

Putin potrebuje nové sily

Ukrajina však 8. júna odhadla, že Rusko od 24. februára, teda začiatku invázie, prišlo o 31 500 vojakov, čo by mohlo znamenať, že Putin potrebuje nové sily.

Ďalšie dôležité správy

WA 20 archív Groznij - Na archívnej snímke z 10. mája 2019 čečenský vodca Ramzan Kadyrov reční počas stretnutia v Groznom. Spojené štáty uvalili v pondelok 20. júla 2020 nové sankcie na čečenského vodcu Ramzana Kadyrova. Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo uviedol, že Kadyrov ospravedlňuje porušovanie ľudských práv epidémiou koronavírusu, píše agentúra Reuters. FOTO TASR/AP 

FILE - In this Friday, May 10, 2019 file photo, Chechnya's regional leader Ramzan Kadyrov speaks during a mee
Neprehliadnite

Kadyrov a Šojgu sa rozhodli zrýchliť tempo „špeciálnej vojenskej operácie“