Za účasti tisícov ľudí sa v nedeľu vo Varšave konal protestný pochod proti poľskej pravicovej vláde. Nedeľná akcia kolidovala s 39. výročím udalostí z roku 1981, keď vtedajší komunistický režim v Poľsku vyhlásil stanné právo. Mnoho Poliakov obviňuje súčasnú vládu, že sa čoraz viac správa ako autoritársky režim tej doby, uviedla agentúra AP. Protestné zhromaždenie zvolalo ženské hnutie, ktoré stojí aj za reťazou masových celoštátnych protestov proti sprísneniu už aj tak veľmi striktného zákona o potratoch.

Pochod Gay Pride v Belehrade
Neprehliadnite

Eurokomisia predložila prvú stratégiu pre rovnosť komunity LGBTIQ

K akcii sa v nedeľu pripojili aj ďalšie združenia hnutia, pričom veľa bolo podnikateľov kritizujúcich vládu za nezvládanie krízy vyvolanej v krajine koronavírusovou pandémiou. Demonštranti sa po zhromaždení sa v centre mesta vydali k domu Jaroslawa Kaczyňského, šéfa vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) považovaného však aj za de facto lídra krajiny, hoci je "iba" podpredsedom vlády. Poriadková polícia následne demonštrantom prehradila cestu a prinútila ich ísť inou trasou - popri rieke Visla -, aby sa dostali ku Kaczyňského domu vo štvrti Žoliborz na severe Varšavy.

Mnohí demonštranti mali v rukách zástavy EÚ, iní mávali dúhovými zástavami na znak podpory hnutiu za práva komunity LGBT+ a na znak tolerancie ako jednej z hodnôt Západu. Ako uviedla AP, Kaczyňského dom chránili stovky policajtov v zásahovom výstroji, ktorí demonštrantom bránili ísť k bytovému domu bližšie. V noci na nedeľu sa okrem toho konal pred Kaczyňského domom aj protest poľnohospodárov združených v Agroúnii, ktorí mu tam na ulici nechali hromadu vajec, vrecia zemiakov a kapusty a mŕtvu ošípanú. Poľnohospodári tvrdia, že za svoje produkty sú nútení predávať za nízke ceny a obviňujú vládu, že nie je schopná riešiť ich problémy. Polícia informovala, že štyrom farmárom udelila pokutu za znečisťovanie ulice a jej blokovanie.