Juhokórejský protimonopolný úrad udelil Alphabet, materskej spoločnosti Google, pokutu 150 miliónov eur  za zneužitie dominantného postavenia na trhoch s mobilnými operačnými systémami a aplikáciami. Úrad to oznámil v utorok.

Podľa Kórejskej komisie pre spravodlivý obchod (KFTC) Google blokuje prispôsobené verzie operačného systému Android (OS), pričom jeho podmienky vzťahujúce sa na výrobcov zariadení predstavujú zneužitie dominantného postavenia na trhu a obmedzujú hospodársku súťaž.

Plánujú odvolanie

Google oznámil, že sa plánuje odvolať a tvrdí, že rozhodnutie ignoruje výhody, ktoré ponúka kompatibilita systému Android s inými programami, a oslabuje výhody, ktoré majú spotrebitelia.

Seattle,,Washington,/,Usa,-,December,10,2019:,Google,Logo
Neprehliadnite

Google sa odvoláva proti pokute, ktorú dostal vo Francúzsku kvôli sporu s médiami

Pokuta prichádza v deň, keď nadobudla účinnosť novela juhokórejského zákona o telekomunikáciách - ľudovo nazývaná „zákon proti Googlu“. Ten zakazuje prevádzkovateľom obchodov s aplikáciami, ako je Google, požadovať od vývojárov softvéru používanie svojich platobných systémov.

Táto požiadavka vývojárom prakticky zabránila účtovať si provízie za nákupy v aplikácii. Zákon tak vlastne lukratívne monopoly Play Store a App Store označili za nezákonné.

Dohoda o fragmentácii

Komisia KFTC uviedla tiež, že Google brzdí hospodársku súťaž tým, že núti výrobcov zariadení pri podpise kľúčových zmlúv týkajúcich sa licencií v obchode s aplikáciami dodržiavať „dohodu o fragmentácii (AFA)“.

Na základe AFA nemohli výrobcovia vybaviť svoje telefóny upravenými verziami systému Android, známymi ako „Android forks“. To pomohlo Googlu upevniť si dominantné postavenie na trhu s mobilnými operačnými systémami, tvrdí KFTC.

Google Chrome
Neprehliadnite

Google čelí novému vyšetrovaniu, EK skúma službu Google Assistant

Minulý týždeň zase americký súd nariadil spoločnosti Apple, aby v protimonopolnom boji s výrobcom Fortnite Epic Games uvoľnila kontrolu nad svojim platobným systémom App Store.

Google a Apple dominujú trhu s on-line aplikáciami v Južnej Kórei, 12. najväčšej ekonomike sveta, známej vďaka svojim technológiám.

Kórejská Komisia pre spravodlivý obchod vyšetruje spoločnosť Google od roku 2016.