Medziročná hodnota inflácie stúpla v júli 2022 na 13,6 percenta, medzimesačne vzrástla inflácia o 0,8 percenta. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Najvýznamnejšie položky boli drahšie takmer o pätinu

Spotrebiteľské ceny piaty mesiac za sebou rástli dvojciferným tempom. Najvýznamnejšie výdavkové položky slovenských domácností, potraviny a bývanie vrátane energií, boli medziročne drahšie takmer o pätinu. Aktuálne ťahali ceny nahor najmä drahšie pevné palivá, chlieb a mäso. Júl však priniesol zlacňovanie pohonných látok.

Index spotrebiteľských cien sa v júli 2022 medziročne zvýšil za domácnosti zamestnancov 13,5 percenta, za nízkopríjmové domácnosti o 13,9 percenta, za domácnosti dôchodcov o 14,7 percenta.

Za sedem mesiacov o 11,3 percenta

V súhrne za sedem mesiacov roku 2022 sa spotrebiteľské ceny medziročne v priemere zvýšili o 11,3 percenta (za domácnosti zamestnancov o 11,2 percenta, za nízkopríjmové domácnosti o 11,4 percenta, za domácnosti dôchodcov o 12,2 percenta).

Pri júlovej úhrnnej miere medziročnej inflácie 13,6 percenta dosiahla jadrová inflácia hodnotu 13,3 percenta a čistá inflácia hodnotu 11,4 percenta.

Ako ďalej informoval Štatistický úrad (ŠÚ) SR, medzimesačne dosiahla jadrová inflácia hodnotu 0,9 percenta a čistá inflácia hodnotu 0,8 percenta.

Ďalšie dôležité správy

Stock Market Opens Week With Gains After Week's Previous Dip Into Bear Market Terriority
Neprehliadnite

Príliš sa nevzrušujte, vrchol inflácie nič neznamená. Rast akcií je len medvedia pasca