Historické víťazstvo konzervatívcov. EÚ je pripravená rokovať s Johnsonom

Nielen Spojené kráľovstvo ale rovnako aj všetky krajiny EÚ dnes s napätím sledovali oficiálny výsledok britských parlamentných volieb. Staronový premiér Boris Johnson, ktorý je lídrom britskej Konzervatívnej strany, vo voľbách do Dolnej snemovni parlamentu dosiahol historické víťazstvo. Konzervatívci získali 364 z celkového počtu 650 kresiel.

Víťazstvo B. Johnsona znamená, že Spojené kráľovstvo sa výrazne priblížilo úspešnému zrealizovaniu brexitu, ktorý sa má po novom uskutočniť 31. januára. S ohľadom na volebný výsledok dnes lídri EÚ vyhlásili, že sú pripravení rokovať s vládnucou stranou o budúcich obchodných dohodách medzi Spojeným kráľovstvom a úniou.

Daňa a Vaského zadržala NAKA. Sú podozriví z násilnej trestnej činnosti

Polícia SR dnes na svojej stránke na Facebooku verejnosti oznámila, že pre podozrenie z násilnej trestnej činnosti zadržala dve osoby. Zadržanými majú byť známy YouTuber Martin Daňo a aktivista Rudolf Vasky.

Vyšetrovateľ NAKA, ktorá menované osoby zadržala, však hovorí, že zatiaľ kvôli procesným úkonom nie je možné poskytnúť bližšie informácie. Podozrivý M. Daňo čelí v inej veci taktiež obvineniu z daňového podvodu.

Podnety na spot s „učiteľom Ficom“ sa dostanú až na Generálnu prokuratúru

Pred niekoľkými dňami zverejnila strana Smer nové predvolebné propagačné video, v ktorom jej predseda Robert Fico karhá neposlušné deti v škôlke. Video vo verejnosti vyvolalo značný ohlas, pričom niektorí sa rozhodli prísť s radikálnejším riešením. V súvislosti s videom, ktoré má kritizovať opozičných politikov, bol podaný podnet na aj na Radu pre reklamu (RPR).

Výkonná riaditeľka Arbitrážnej komisie RPR dodáva, že podnet sa rozhodlo podať viacero osôb. Rada pre reklamu však následne vyhodnotila video ako politické a podnetmi sa z tohto dôvodu nebude ďalej zaberať.

EÚ sa do roku 2050 stane klimaticky neutrálnou, Poľsko si vyjednalo výnimku

Európska únia dlhodobo plánuje spustiť radikálny boj s klimatickými zmenami. Jednou z najväčších výziev, ktorým EÚ čelí, je pritom dosiahnutie klimatickej neutrality do roku 2050. Výnimku z týchto plánov si však spomedzi krajín únie dokázalo vybojovať Poľsko.

Predseda Európskej rady Charles Michel v tomto kontexte vyhlásil, že EÚ by mala zohľadňovať špecifické pozície, z ktorých jednotlivé krajiny pri dosahovaní cieľov klimatickej neutrality štartujú. S požiadavkami, aby bola zohľadnená pozícia jednotlivých krajín, prišlo okrem Poľska aj Česko a Maďarsko.

Trápenie Samsungu pokračuje, má vo veľkom prepúšťať

V galantskom Samsungu majú vo veľkom prepúšťať, píše Denník E. Skončiť by malo najmenej 300 až 400 výrobných pracovníkov a ďalších približne 200 by malo odísť z inžinieringu, kvality a nákupu. Vedenie o znižovaní stavov nehovorí. Tvrdí, že bude reorganizovať proces výroby televízorov.

„Vzhľadom na meniaci sa globálny trh výroby a predaj televízorov sa spoločnosť Samsung Electronics rozhodla v úsilí o zvýšenie efektívnosti reorganizovať výrobný proces televízorov na Slovensku, pričom sa budeme sústrediť na zvýšenie našej konkurencieschopnosti,“ potvrdil pre TREND Ján Nemašik, compliance legal part manager Samsungu.

Začiatok reorganizácie týchto výrobných procesov je naplánovaný od februára 2020. Komponenty budú podľa Denníka E nakupované z našich dodávateľských sietí na základe globálnej výrobnej stratégie Samsungu. Informácie o prepúšťaní potvrdilo denníku viacero zdrojov oboznámených s plánmi firmy.