Britský premiér Boris Johnson otvoril v pondelok (1. 11.) zasadnutie svetových lídrov na klimatickom summite OSN (COP26) varovaním, že svet musí konať proti globálnemu otepľovaniu teraz, inak smeruje ku katastrofe.

Budúce generácie podľa neho vystavia lídrom odsudzujúci verdikt, ak nebudú konať rozhodne. Informovali o tom agentúry AFP a televízia Sky News.

Hnev bude nezastaviteľný

„Hnev a netrpezlivosť sveta bude nezastaviteľný, pokiaľ neurobíme z tejto konferencie COP26 v Glasgowe moment, keď začneme brať vážne klimatickú zmenu a postavíme sa reálne k uhliu, autám, peniazom a stromom,“ vyhlásil Johnson v úvodnom prejave.

Britský líder spomenul fiktívneho agenta Jamesa Bonda, keď uviedol, že filmy o ňom sa často končia tak, že je pripútaný k bombe a snaží sa ju deaktivovať.

„Sme dnes zhruba v rovnakej pozícii... ako James Bond,“ povedal Johnson účastníkom. „Tragédiou však je, že toto nie je film a tá bomba je skutočná,“ zdôraznil s tým, že svet je v súčasnosti na hodinách súdneho dňa „minútu pred polnocou“.

Oil,Refinery,Plant,From,Industry,Zone,,Aerial,View,Oil,And
Neprehliadnite

Ropné spoločnosti sú pod tlakom boja s klimatickou zmenou

 Johnson načrtol apokaplypsu

Johnson tiež hovoril o takmer apokalyptickom svete, ak globálne teploty stúpnu nad dva stupne Celzia oproti úrovni spred priemyselnej revolúcie – niekoľkonásobne totiž vzrastie výskyt sucha i vĺn horúčav, pričom pri ničivom oteplení o štyri stupne Celzia by zmizli celé mestá.

„Čím dlhšie budeme konať, tým vyššia bude cena,“ vyhlásil.

Konferenciu COP26 budú podľa neho ostro sledovať mladšie generácie. Priemerný vek lídrov na summite je 60 rokov, konštatoval s tým, že ľudia, ktorí budú vystavení najhorším dôsledkom klimatickej zmeny, sa ešte ani nenarodili.

Potomkovia nám neodpustia

„Ak zlyháme, neodpustia nám,“ apeloval a dodal, že kým parížska klimatická dohoda z roku 2015 poskytla svetu záchranný čln, tomu teraz treba dať silný impulz a vyslať ho na cestu k ekologickejšej svetlejšej budúcnosti.

Konferencia COP26 pritom nie je koncom tohto úsilia – aj v prípade jej úspechu bude znečisťovanie ovzdušia pretrvávať –, musí však byť „začiatkom konca“ devastujúcej klimatickej zmeny, dodal britský premiér.

Generálny tajomník OSN António Guterres povedal, že svetoví lídri musia na klimatickom summite OSN konať tak, aby „zachránili ľudstvo“ a ochránili planétu.

Zároveň varoval, že v súčasnosti si spaľovaním fosílnych palív a ničením životného prostredia „kopeme vlastné hroby“. Guterres sa takto podľa agentúry AFP vyjadril v prejave, ktorý predniesol v úvode zasadnutia svetových lídrov na COP26.

Bez účasti Putina

Kremeľ v pondelok uviedol, že Moskva sa chce naďalej plne angažovať v celosvetovom úsilí o obmedzenie klimatickej zmeny, aj keď sa ruský prezident Vladimir Putin nezúčastní na klimatickej konferencii OSN. Informovala o tom agentúra AP.

Putinov hovorca Dmitrij Peskov novinárom povedal, že formát konferencie v škótskom Glasgowe neumožnil ruskému prezidentovi vystúpiť s príhovorom prostredníctvom videospojenia. Dodal však, že Putin sa nahratým videoposolstvom pripojí ku konferencii o využívaní lesov a pôdy, ktorá bude súčasťou podujatia COP26.

Biden sa ospravedlnil za Trumpa

Americký prezident Joe Biden sa verejne ospravedlnil za to, že jeho predchodca Donald Trump odstúpil od parížskej klimatickej dohody z roku 2015. Uviedol to v rámci kľúčovej konferencie OSN v škótskom Glasgowe, od ktorej sa očakávajú účinné opatrenia proti globálnemu otepľovaniu.

Biden zároveň pripustil, že veľkú časť zodpovednosti za odvrátenie klimatickej krízy nesú Spojené štáty a ďalšie rozvinuté krajiny.

„Nemal by som to robiť, ale ospravedlňujem sa za skutočnosť, že predchádzajúca (americká) administratíva odstúpila od parížskej dohody, čím nás dostala do veľmi nepríjemnej situácie,“ vyhlásil Biden pred účastníkmi glasgowskej konferencie.

Priemerná svetová teplota do roku 2030 stúpne o 1,5 stupňa Celzia
Neprehliadnite

Svet v boji s klimatickými zmenami zlyháva. Pokrok nenastal ani v jednej zo 40 oblastí