Brusel sa aj napriek pokroku obáva, že Londýn môže zavádzať

Piatkové vyjednávania o brexite sa niesli v duchu konštruktívneho dialógu, tvrdí Michel Barnier, vyjednávač EÚ pre brexit. K pozitívnym náladám vzhľadom na výhľad, že brexit sa nakoniec uskutoční s dohodou, sa pridal aj predseda Európskej Rady Donald Tusk. Ten taktiež vyhlásil, že od írskeho premiéra Lea Varadkara dostal sľubné signály, že „rozvod“ Spojeného kráľovstva s EÚ sa skončí nejakou formou dohody. Aktuálny vývoj situácie napovedá, že útrapy Britov spojené s odchodom z Únie sa ešte môžu predlžiť.

Diplomati EÚ uvádzajú, že zaznamenali ochotu Britov zmierňovať svoje stanovisko o colných dojednaniach, ktoré sa týkajú Severného Írska (takzvanej írskej poistky). Otvára sa tak cesta k  intenzívnejším vyjednávaniam medzi Bruselom a Londýnom. Napriek tomu v politických kruhoch EÚ existujú obavy, že Briti na čele s Borisom Johnsonom môžu strategicky zavádzať. Brusel tak zostáva aj naďalej opatrný a atmosféru medzi európskymi politickými špičkami by sa dalo považovať „za mierne optimistickú“.

Corbyn by do Vianoc chcel mimoriadne parlamentné voľby

Britský opozičný líder J. Corbyn sa nevzdáva nádeje a na domácej pôde sa pokúša zastaviť vývoj, ktorý smeruje k brexitu bez dohody. Stále uvažuje aj o možnosti, že Spojené kráľovstvo by EÚ nakoniec ani nemuselo opustiť. V takom prípade by bolo podmienkou, aby sa uskutočnilo ďalšie referendum o brexite, čo však J. Corbyn podmieňuje mimoriadnymi parlamentnými voľbami. „Najskôr voľby, potom referendum“, zdôrazňuje šéf labouristov.

J. Corbyn uvádza, že ak sa B. Johnsonovi nepodarí vyrokovať s Úniou dohodu, prípadne nepožiada o odklad brexitu, labouristi prídu s hlasovaním o dôvere. Zdá sa však, že B. Johnson pomaly začína „hrať podľa pravidiel“ a v medziach zákona, ktorý mu v prípade, ak nedôjde k dohode, nariaďuje požiadať o odklad brexitu. J. Corbyn, ktorý nedávno vyrukoval s radikálnymi plánmi smerujúcimi k budovaniu „zelenšieho“ Spojeného kráľovstva, sa v opačnom prípade zrejme pokúsi vziať situáciu do vlastných rúk.

Macron kritizuje „stopku“, ktorú dostala francúzska kandidátka 

Takzvané „grilovanie“ kandidátov na post eurokomisárov a eurokomisárok je už takmer uzatvorené. Poslanci Európskeho parlamentu (EP) napokon odmietli nielen kandidáta a kandidátku z Maďarska a Rumunska, ale aj francúzsku kandidátku na eurokomisárku. V prípade „čierneho koňa“ Francúzska išlo o Sylvie Goulardovú, ktorá bojovala o portfólio jednotného trhu a priemyslu.

Paríž musí navrhnúť iného nominanta po tom, ako poslanci EP S. Goulardovú vypočúvali dvakrát v priebehu jedného týždňa a nakoniec dospeli k záveru, že nepôsobila dostatočne presvedčivo. Neboli spokojní najmä s odpoveďami, ktoré im kandidátka poskytla vzhľadom na vyšetrovanie jej osoby. To sa týka kauzy nelegálneho zamestnávania asistentov v čase, keď pôsobila ako europoslankyňa.

Francúzsky prezident E. Macron sa domnieva, že za odmietnutím kandidátky, ktorú podporilo iba 29 poslancov EP, stoja politické hry. Zároveň vyhlásil, že sa s Ursulou von der Leyenovou, budúcou predsedníčkou EK, na túto tému plánuje porozprávať. Dodal, že Francúzsko sa nevzdá významného portfólia, na ktorého riadenie pôvodne ašpirovala S. Goulardová.