Spoločnosť Johnson & Johnson (J & J) kvôli vyšetrovaniu zriedkavých prípadov krvných zrazenín v Spojených štátoch odkladá distribúciu svojej vakcíny proti Covidu-19 v Európe. S odkazom na vyjadrenie firmy to v utorok oznámili agentúry. Európska komisia podľa nemenovaného činiteľa, na ktorého sa odvoláva agentúra Reuters, požaduje, aby farmaceutická spoločnosť toto svoje „absolútne nečakané oznámenie" vysvetlila.

„Vyhodnocujeme tieto prípady s európskymi zdravotníckymi úradmi," uviedla americká firma vo  zverejnenom vyhlásení. „Rozhodli sme sa distribúciu vakcín v Európe odložiť," dodala spoločnosť. Server Politico napísal, že v Európskej únii sa vakcína mala začať používať už tento týždeň a do konca júna malo do dvadsaťsedmičky doraziť 55 miliónov dávok. J & J v piatok podľa zdroja Reuters potvrdila, že sa bude snažiť vakcíny do konca prvého polroka v objednanom množstve dodať.

Prvých 9600 dávok vakcíny Johnson&Johnson by malo do SR prísť 19. apríla
Neprehliadnite

Vakcínou Johnson & Johnson by sa mohlo očkovať v ambulanciách, zvažuje MZ

Americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) a Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) kvôli skúmaniu zriedkavých prípadov zrazenín u ľudí očkovaných vakcínou od firmy Johnson & Johnson odporučili v USA imunizáciu týmto liekom pozastaviť.

Európska agentúra pre lieky (EMA) v piatok oznámila, že vakcínu od spoločnosti Johnson & Johnson preskúmava kvôli štyrom zaznamenaným prípadom krvných zrazenín u osôb očkovaných touto látkou.

Prvých 9600 dávok vakcíny Johnson&Johnson by malo do SR prísť 19. apríla
Neprehliadnite

Johnson & Johnson oznámila, že začala testovať vakcínu na dospievajúcich

V utorok po oznámení amerických úradov o prerušení používania vakcíny EMA podľa agentúry AP uviedla, „zatiaľ nie je jasné, či existuje príčinná súvislosť medzi očkovaním touto látkou a týmito stavmi". Komisia EMA pre bezpečnosť napísala, že spomínané „prípady vyšetruje a rozhodne, či bude potrebné podniknúť regulačné opatrenia". FDA a CDC informovali, že u šiestich žien vo veku medzi 18 a 48 rokov po šiestich až 13 dňoch po podaní lieku vznikli krvné zrazeniny v mozgu a fenomén sprevádzala trombocytopénia, teda nízky počet krvných doštičiek. Jedna z týchto žien zomrela. Agentúra DPA napísala, že v Spojených štátoch vakcínu od J & J dostalo viac ako 6,8 milióna ľudí.

Utorkové oznámenie spoločnosti Johnson & Johnson označuje Politico za ďalšiu ranu pre vakcinačné plány krajín EÚ najmä potom, čo mnoho z nich obmedzilo používanie preparátu od spoločnosti AstraZeneca kvôli niekoľkým podobným prípadom vzniku krvných zrazenín.