„Úlohou premiéra v ťažkých časoch, keď dostal silný mandát, je pokračovať, a to aj urobím," povedal Johnson v Dolnej snemovni britského parlamentu.

Odstupujú pre nesúhlas s politikou premiéra

Konzervatívny poslanec Tim Loughton sa ho predtým spýtal, či existujú nejaké okolnosti, za ktorých by odstúpil. Johnson odpovedal, že by to urobil, ak by „cítil", že vláda nemôže pokračovať vo svojej činnosti.

Britský minister zdravotníctva Sajid Javid a minister financií Rishi Sunak v utorok večer oznámili, že odstupujú zo svojich funkcií pre nesúhlas s politikou premiéra Johnsona, ktorého pozíciu v poslednom období oslabila séria škandálov.

Javid vo svojom vystúpení okrem iného povedal, že „stačilo" a že už nie je ochotný „riskovať stratu svojej integrity" tým, že bude pôsobiť v Johnsonovej vláde.

„Obávam sa, že resetovacie tlačidlo nemôže fungovať donekonečna," uviedol Javid. Po tom, ako naposledy v júni vyjadril pochybnosti o fungovaní vlády, dospel k záveru, že hlavný problém je v osobe premiéra a neverí, že sa to zmení.

Zrejme sa pokúsia zmeniť vnútrostranícke pravidlá

Premiér oboch odchádzajúcich ministrov bezprostredne nahradil. Následne však svoj odchod z funkcií postupne oznámilo doteraz 16 členov vlády vrátane štátneho tajomníka ministerstva školstva Willa Quincea a námestníčky ministra dopravy Laury Trottovej, ktorí sú zároveň poslancami parlamentu.

Quince ako dôvod svojho odchodu uviedol aféru okolo konzervatívneho politika Christophera Pinchera obvineného z obťažovania. Trottová vo svojom vyjadrení napísala, že pre udalosti z posledných mesiacov stratila dôveru vo vládnu politiku. Zdôraznila však, že bude naďalej pôsobiť v parlamente ako poslankyňa Konzervatívnej strany.

Na odstúpenie premiéra Johnsona vyzvalo už viacero poslancov jeho vlastnej Konzervatívnej strany a jej blízkych médií. Podľa pozorovateľov sa Johnsonovi kritici z radov konzervatívcov zrejme pokúsia zmeniť súvisiace vnútrostranícke pravidlá, aby mohli uskutočniť ďalšie hlasovanie o vyslovení nedôvery a dosiahli tak jeho odchod z premiérskeho postu, píše agentúra DPA.

Johnson už v júni prežil hlasovanie o nedôvere a podľa platných pravidiel Konzervatívnej strany by sa ďalší takýto pokus mohol konať až o 12 mesiacov.

Ďalšie dôležité správy

JB 32 Madrid - Britský premiér Boris Johnson čaká na začiatok rokovania lídrov členských krajín NATO za okrúhlym stolom na summite NATO v Madride 29. júna 2022. Hlavy štátov a vlád 30 členských štátov NATO sa počas prvého dňa summitu v Madride rozhodli výrazne posilniť východné krídlo Aliancie. Okrem toho sa dohodli na novej strategickej koncepcii ozbrojených síl, ktorá podľa nich odráža zhoršený vzťah Aliancie s Ruskom. Počas tlačovej konferencie po skončení prvého pracovného zasadnutia to ozná
Neprehliadnite

Britskí ministri zdravotníctva a financií podali demisiu. Tvrdia, že stratili vieru v Johnsona