Britský premiér Boris Johnson uviedol, že rozhovory o výhradách Turecka voči vstupu Fínska a Švédska do NATO sú „zložité", ale došlo k určitému pokroku. TASR informuje podľa správy agentúry AFP.

„Fínsko a Švédsko, ktoré sa rozhodli ukončiť desaťročia neutrality, sa chcú teraz pripojiť (k NATO). Budú to náročné rozhovory," povedal Johnson.

„Myslím si, že pre našu alianciu je veľmi dôležité, aby sa k nám tieto dve krajiny pripojili," dodal.

Fínsko a Švédsko v máji oficiálne požiadali o vstup do Severoatlantickej aliancie. Začiatok prístupových rokovaní týchto severských krajín však zablokovalo Turecko, ktoré tvrdí, že poskytujú útočisko členom zakázanej Strany kurdských pracujúcich (PKK).

Lídri Fínska a Švédska sa v utorok stretli s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom v snahe presvedčiť ho, aby stiahol námietky proti vstupu ich krajín do NATO.

Ďalšie dôležité správy

WA 49 Helsinki - Fínsky prezident Sauli Niinistö počas tlačovej konferencie v Helsinkách v nedeľu 15. mája 2022. Niinistö a fínska premiérka Sanna Marinová oznámili, že Fínsko podá žiadosť o členstvo v NATO. FOTO TASR/APFinland's President Sauli Niinisto and Prime Minister Sanna Marin, left, attend the press conference on Finland's security policy decisions at the Presidential Palace in Helsinki, Finland, Sunday May 15, 2022. Finland’s president and government have announced that the Nordi
Neprehliadnite

Medzi Fínskom a Tureckom je o niečo viac porozumenia, tvrdí fínsky prezident