Boris Johnson je v kresle britského premiéra necelý týždeň a už stihol okolo seba urobiť poriadny rozruch. Minulý týždeň ohlásil veľkú rekonštrukciu svojho kabinetu. Na posty sa dostali zúriví brexitéri, teda podporovatelia odchodu Spojeného kráľovstva z EÚ za akúkoľvek cenu.

Najnovšie B.Johnson vyslal do Bruselu ultimátum, že nezačne rokovať o brexite s európskymi politikmi, pokiaľ mu nepotvrdia, že sa dohoda vyrokovaná jeho predchodkyňou Theresou Mayovou znova otvorí. Tiež by si želal, aby sa z dohody odstránila írska poistka, ktorá necháva priepustnú colnú hranicu medzi Írskom a Severným Írskom aj po odchode z EÚ. Z Bruselu mu zatiaľ odkazujú, nech s otváraním rozvodovej zmluvy nepočíta. Írska poistka by tiež mala ostať súčasťou dohody.

B. Johnsom dúfa, že Brusel ustúpi, lebo obaja sú vyzrelí politickí partneri. Nuž, Brusel si to zjavne o ňom nemyslí. Tvrdí, že Londýn si nakreslil červené čiary, ktoré by mal zotrieť, aby sa rokovania pohli z miesta. Či B. Johnson skrotne a zmaže červené čiary je viac než otázne.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa