Britský premiér Boris Johnson v utorok povedal, že sa chce zbaviť „absurdných bariér", ktoré obmedzujú obchod medzi Severným Írskom a zvyškom Spojeného kráľovstva. Informovala o tom agentúra DPA. Premiér to povedal v rozhovore pre BBC, ktorý má televízia odvysielať v utorok pri príležitosti 100. výročia založenia severoírskeho parlamentu.

EBE 15 Londýn - Britský premiér Boris Johnson počas tlačovej konferencie pri príležitosti prvého výročia od zavedenia prvého lockdownu v spojitosti s pandémiou koronavírusu SARS-CoV-2 v Londýne 23. marca 2021. FOTO TASR/AP

Britain's Prime Minister Boris Johnson holds a news conference at 10 Downing Street, on the first anniversary of Britain's coronavirus lockdown, in London, Tuesday March 23, 2021.  The day is being called a national day of reflection to mark the anniversary of Britain's first
Neprehliadnite

Británia uvoľnila dohľad na hraniciach spojený s brexitom

Európska únia a Británia sa dohodli o Protokole o Írsku a Severnom Írsku, ktorý vstúpil do platnosti od 1. januára 2021, pripomína na svojej webovej stránke stanica BBC. Severné Írsko, ktoré je súčasťou Spojeného kráľovstva, zostalo po brexite súčasťou jednotného trhu EÚ, aby sa zabránilo zavedeniu kontrol na hraniciach s Írskou republikou, ktorá je členskou krajinou EÚ. Nastalo však obnovenie kontrol medzi Severným Írskom a zvyškom Spojeného kráľovstva.

Johnson vyhlásil, že jeho vláda podnikne ďalšie kroky v prípade, že EÚ bude trvať na dodržiavaní pravidiel v súvislosti z vývozom niektorých druhov tovaru do Severného Írska. Írsky premiér Micheál Martin však uviedol, že tento protokol Britániu nerozdeľuje. Dodal, že odpor v súvislosti s protokolom musí byť „nenásilný a demokratický".