Táto iniciatíva má zaistiť, aby maďarský parlament nemohol nijaké prijať rozhodnutie, ktoré by mohlo viesť k vystúpeniu Maďarska z EÚ, uviedol predseda Jobbiku Márton Gyöngyösi.

Vystúpenie z EÚ?

„Ústava zakazuje vypísať referendum v otázke záväzku vyplývajúceho z medzinárodnej zmluvy, pričom vláda môže kedykoľvek dvojtretinovou parlamentnou väčšinou rozhodnúť o vystúpení z Únie," povedal novinárom Gyöngyösi.

Spresnil, že v navrhovanom plebiscite by mala byť položená takáto otázka: „Súhlasíte s tým, že by parlament nemal podporovať žiadny návrh alebo iniciatívu, ktorá by mohla viesť k odchodu Maďarska z Európskej únie?"

Toto je Orbánovým cieľom

Predseda Jobbiku pripomenul, že pred tromi rokmi v kampani pred eurovoľbami už jeho strana sformulovala otázku, či „dovolia premiérovi Viktorovi Orbánovi, aby vyviedol Maďarsko z EÚ".

Zvyšné opozičné strany sa nad touto otázkou vtedy len pousmiali, avšak po prejave, ktorý maďarský premiér predniesol 23. júla na 31. letnej univerzite Maďarov v rumunskom meste Baile Tušnad, je podľa Gyöngyösiho úplne jasné, že práve toto je Orbánovým cieľom.

Počas uplynulého víkendu avizoval aj europoslanec za Maďarskú socialistickú stranu (MSZP) István Ujhelyi, že iniciuje ľudové hlasovanie, ktoré by potvrdilo členstvo Maďarska v Európskej únii.

Ďalšie dôležité správy

WA 32 archív Budapešť - Na archívnej snímke z 12. júna 2022 lietadlo leteckej spoločnosti Ryanair vzlieta z Budapešti. Ryanair dostal v Maďarsku pokutu 750-tisíc eur. Dôvodom je tzv. osobitná daň. Daň, ktorú zaviedla v júli vláda maďarského premiéra Viktora Orbána, spoločnosť presunula na zákazníkov, keď zdvihla ceny leteniek. FOTO TASR/AP 


FILE - A Ryanair plane takes off from Budapest Airport, in Budapest, Hungary, June 12, 2022. Hungary has accused Ryanair of consumer protection violations
Neprehliadnite

Maďarsko udelilo Ryanairu pokutu 300 miliónov forintov za inflačnú daň