Podľa plánu vlády mala na Slovensku už od začiatku tohto roka fungovať len jedna štátna zdravotná poisťovňa. Stať sa tak malo v ideálnom prípade, ak by s predajom súkromných poisťovní Dôvera a Union súhlasili ich vlastníci. Celý projekt sa však zastavil na financiách.

"Nemáme na to peniaze a nepovažujem za hanbu priznať to," uviedol P. Kažimír. Pripomenul, že zdroje pôjdu z predaja podielu štátu v spoločnosti Slovak Telekom. Konkrétnu sumu potrebnú na zavedenie jednej poisťovne však neprezradil.

"Nepoviem vám koľko, pretože keby som vám povedal, tak vytváram očakávania od tých, ktorí z toho budú musieť byť odškodnení. Nebudem hovoriť o sumách," povedal v televízii šéf rezortu financií. Podľa neho sa projekt zdržal pre nedostatok peňazí, ale aj pre otázku dodržiavania medzinárodných zmlúv o ochrane investícií. "My sme sa kľúčovo snažili, aby sme sa vyhli arbitrážam," dodal.

Podpredseda hnutia NOVA Jozef Kollár ministrovi P. Kažimírovi a vláde vyčítal utajené memorandum, ktoré hovorí o doprivatizácii Telekomu. "Udialo sa jedno krásne utajené, kamuflované zasadnutie za zatvorenými dverami, kde si prišiel najvyšší výkonný šéf spoločnosti Deutsche Telekom podpísať s vládou Roberta Fica memorandum o privatizácii spoločnosti Slovak Telekom," povedal J. Kollár.

V memorande si podľa neho vláda dohodla základné postupy, ako doprivatizuje zvyšných 49 percent akcií spoločnosti. Za kamufláž podpredseda hnutia NOVA považuje, že si vláda, ktorá vystupuje proti privatizáciám, v rozpočte na rok 2015 naplánuje okolo jednej miliardy eur z transferu štátnych aktív, čo znamená privatizáciu.

Podľa J. Kollára dohoda vlády s Deutsche Telekomom naznačuje, že Slovak Telekom nedoprivatizujú cez verejnú ponuku, ktorú on považuje za najlepšiu. "Vzhľadom na to, že ste sa dohodli s Deutsche Telekomom, že idete začínať naceňovať podiel Slovenska v Telekome, všetko nasvedčuje tomu, že cestou verejnej ponuky nepôjdete. Budem veľmi očakávať, k akej sume sa dopracujete," uviedol podpredseda hnutia NOVA.

Minister financií reagoval, že sociálni demokrati nikdy neboli pri privatizácii a že toto slovo sa stalo neslušné začiatkom 90. rokov a po roku 2000. Podľa P. Kažimíra však teraz do toho vláda musí ísť, lebo potrebujú znížiť dlh a časť prostriedkov chcú použiť pri projekte jednej štátnej poisťovne.

Aj minister financií považuje predaj cez burzu za najlepšiu možnosť. Zároveň však pripomenul, že na Slovensku je kapitálový trh mŕtvy. Memorandum podľa neho nezostane utajené, ale zverejnia ho. "Mám informáciu od ministra hospodárstva, ktorý to má na starosti, samozrejme, že to zverejní," povedal v relácii RTVS P. Kažimír.