Kalifornská pomerne pokojná tohtoročná požiarna sezóna sa skončila. V severnej aj južnej časti Kalifornie došlo k rozsiahlym požiarom, ktoré si vyžiadali evakuáciu stoviek tisíc obyvateľov, zničené boli stovky budov a ďalších zhruba 90-tisíc je v ohrození.

Asi jeden a pol milióna obyvateľov ostalo bez elektrickej energie a kalifornský guvernér vyhlásil stav núdze. Prírodná pohroma neobišla ani celebrity v Hollywoode. Hasiči sa snažili dostať pod kontrolu požiar v celebritami obývaných kopcoch Los Angeles. Evakuácia vyhnala z domovov basketbalistu LeBrona Jamesa či herca a bývalého guvernéra štátu Kalifornia Arnolda Schwarzeneggera.

Astronomické ceny nájmov

Ďalším problémom Kalifornie je dostupnosť bývania. V súčasnosti je v Kalifornii približne 130-tisíc ľudí bez domova a ďalšie milióny sa potýkajú s astronomickým nájomným vo veľkých mestách, ktoré ich vyháňa do predmestí. Kalifornia má druhú najnižšiu mieru vlastníctva domov v Spojených štátoch, pred ňou je už iba New York.

V štúdii od McKinsey citovanej v agentúre Bloomberg z roku 2006 sa píše, že Kalifornčania ročne platia za bývanie o 50 miliárd dolárov viac, ako si môžu dovoliť. V dôsledku nedostatku dostupného bývania štát prichádza každý rok o viac ako 140 miliárd dolárov. Je to začarovaný kruh. Nedostatok bývania zvyšuje nájomné a vyššie ceny podporujú majitelia domov, ktorí sa snažia udržať svoje zisky z nájomného.

Požiare a nedostatok dostupného bývania sa stali najviditeľnejšími a naliehavejšími krízami v Kalifornii. Tieto krízy sú ešte viac prepojené, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa