„Vždy je pekné byť žiadaný,“ vyjadril sa do istej miery žoviálne katarský minister energetiky Saad Sherida al-Kaabi. Na jedného z popredných svetových dodávateľov skvapalneného zemného plynu (LNG), Katar sústredí teraz svoju pozornosť mnoho európskych štátov pri hľadaní alternatív k ruskému plynu.

„Každý v Európe s nami chce hovoriť,“ povedal minister pre CNN. Varoval však, že prechod bude náročný. Nahradiť dodávky ruského plynu do Európy zatiaľ „nie je prakticky možné“, potvrdil. Súčasná kapacita katarského plynu podľa neho neuspokojí európsky dopyt, ale v budúcnosti by mohla.

Nemecko sa dohodlo

Európska únia je do 40 percent závislá od ruského zemného plynu. Nemecký minister hospodárstva Robert Habeck minulý týždeň opustil katarské hlavné mesto Dauhá s tým, že sa dohodli na dodávkach plynu z Kataru. Nemecko však v súčasnosti nemá žiadne terminály na priame dodávky LNG, ale plánuje postaviť dva.

„Európa bola pre nás vždy destináciou a je dôležitým trhom,“ povedal katarský minister, ktorý je zároveň prezidentom a generálnym riaditeľom QatarEnergy. „A my budeme zásobovať Európu.“

Katar investoval 28 miliárd dolárov do rozšírenia svojho gigantu North Field a ráta, že kapacita plynu sa za štyri roky zvýši o viac ako 60 percent.

Pol na pol

Potom sa očakáva, že približne polovica tejto kapacity pôjde do Európy. „Náš plán je, že chceme byť na 50 percent východne od Suezu a 50 percent západne od Suezu,“ povedal S. S. al-Kaabi. Približne 80 percent katarského plynu však v súčasnosti smeruje k ázijským nákupcom, z ktorých mnohí podpísali dlhodobé zmluvy, ktoré neumožňujú presmerovanie dodávok iným nákupcom.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa