V severovýchodnom Chorvátsku a v západnej Bosne odhaľoval pozadie tých najhorších masakier. Podarilo sa mu prvé zatknutie vojnového zločinca po druhej svetovej vojne - Slavka Dokmanoviča a riadil exhumáciu tiel v masovom hrobe neďaleko Vukovaru.

Svoje odhalenia opísal v knihe Vyšetrovateľ - Démoni balkánskej vojny a svetská spravodlivosť. Na Slovensko pricestoval na pozvanie Centra pre európsku politiku a organizácie EUTIS. V súčasnosti vedie v New Yorku kanceláriu Úradu pre vnútorné záležitosti OSN.

Vidíte nejakú paralelu medzi súčasným nárastom nacionalizmu a radikalizmu v Európe a situáciou na Balkáne pred vypuknutím vojny v deväťdesiatych rokoch minulého storočia?

Národnostný konflikt v bývalej Juhoslávii, ktorý sa skončil vojnou, má isté paralely v tom, že aj dnes sa niektoré národnostné sily v Európe snažia vytvárať podmienky na to, aby sa problémy riešili populisticky. Mnoho ľudí na to dobre reaguje, ale nebezpečenstvo je práve v tom, kam to môže viesť. V Juhoslávii tiež nikto nečakal, že sa to môže skončiť vojnou.

Boli ľudia v bývalej Juhoslávii prekvapení, keď padol prvý výstrel?

To by som nepovedal, pretože na všetkých stranách už pred tým došlo k násiliu. Za začiatok násilného konfliktu medzi Srbmi a Chorvátmi na území Chorvátska sa považuje futbalový zápas Dinama Zagreb a Crvenej Zvezdy Beograd, kde sa pri bitke fanúšikov zranilo 200 ľudí. Oživenie národnostných ambícií po Titovej smrti v kombinácii s ekonomickou krízou, ktorá v Juhoslávii vznikla, vytvorili podmienky na osamostatnenie jednotlivých krajín a s tým prišiel konflikt.

Čo teda ľudia v Juhoslávii nečakali?

Myslím si, že politici, ktorí chceli vznik veľkého Srbska a veľkého Chorvátska, neočakávali, že by sa im to nepodarilo dohodou. Tudžman a Miloševič sa dohodli, že si rozdelia Bosnu a Hercegovinu medzi svoje štáty, ale proti tomu sa postavilo medzinárodné spoločenstvo, keďže by išlo o nebezpečný precedens. Myslím si, že títo dvaja politici nepočítali s tým, že situácia sa im vymkne z rúk a vznikne taký krvavý konflikt, aký nastal.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa